Raj na Wygwizdowie

Dodane przez Tadeusz Ura, 16 czerwiec 2016

Większość z ludzi nosi w sobie indywidualne wyobrażenie o raju.

Niektórzy z nich potrafią nawet spróbować stworzyć swój raj na ziemi.

Udało się to na pewno młodemu małżeństwu Pawłowi i Aleksandrze Zawadzkim, którzy wbrew technicznemu wykształceniu, zrealizowali marzenie życia, aby zamieszkać z dala od gwarnych skupisk ludzkich, za to jak najbliżej natury.

Nie musieli zbyt daleko szukać.

Oto po zachodniej stronie Lisowa (trasa Busko – Kielce) znaleźli śródleśny ostęp zwany ironicznie Wygwizdowem, co wcale nie odpowiada nazwie, gdyż wiatru tu nie uświadczysz, gdyż chodzi on tylko wysoko w konarach drzew, a na dole panuje błoga cisza zakłócona jeno rzadkimi odgłosami zwierząt i chórami ptaków, które to miejsce upodobały sobie wyjątkowo.

Obraz biblijnego raju kojarzymy na ogół z bujną roślinnością, obecnością zwierząt i ptaków oraz parą szczęśliwych ludzi.

Wszystkie te elementy można spotkać na Wygwizdowie, które otrzymało bardziej adekwatną nazwę – Leśne Zacisze.

Rozwojowe gospodarstwo agroturystyczne już teraz gwarantuje zaspokojenie gustów nawet najbardziej wymagających mieszczuchów, którzy zatęsknią do ciszy, nieskażonej cywilizacją natury oraz chwilową chęcią obcowania z żywymi przedstawicielami fauny, nader rozlicznej i na poły egzotycznej.

Co rusz natrafiamy na zagrody, przegródki, ogrodzenia, koszary i woliery gdzie natrafiamy na strusie, kozy, konie, dziki oraz wielokolorowe ptactwo w postaci różnorakich bażantów, wielorasowych kaczek, ozdobnych kur, perlistych pantarek, poważnych gęsi i dumnych pawi.

Cała ta ptasia menażeria żyje w pełnej zgodzie i harmonii.

Tuż obok wiją  się malownicze ścieżki, które prowadzą w liczne ustronne miejsca, nader malownicze i atrakcyjne.

Mijamy zatem malowniczą sadzawkę z pastelowymi liliami wodnymi i wieloraką roślinnością nadwodną.

Brzegi stawu łączy romantyczny mostek, który upodobali sobie szczególnie nowożeńcy spędzający tu swój miesiąc miodowy.

Można też owszem skorzystać z wielorakich atrakcji jak przejażdżka konna wierzchem lub bryczką, udział w dyskotece i przy sporządzaniu smakowitego grilla.

Wędkarze mogą zaspokoić swoje pasje łowiąc w pobliskim stawie dorodne karpie i smaczne pstrągi.

Jest też bezpieczne kąpielisko na czystej rzece Morawce, oraz dyskretna plaża dla amatorów kąpieli słonecznych.

Smakosze runa leśnego mają zapewnioną obfitość grzybów, jagód, poziomek i borówek.

A wszystko to w bezpiecznym kompleksie leśnym obejmującym 24 hektary ogrodzonego, a w części centralnej, oświetlonego terenu.

Amatorzy tańca i muzyki mogą z łatwością urządzić tańce, niezależnie od pogody, w stosownie urządzonej szopie.

Obok tego warto posłuchać koncertów ptasich, których mnogość i różnorodność wprost skłania do zajęcia się studiami ornitologicznymi, aby umieć odróżnić śpiew trznadla od pokrzewki, zięby czy wilgi.

Chcąc uatrakcyjnić pobyt w Leśnym Zaciszu, można zwiedzić nieodległy Ośrodek Garncarstwa.

Zwiedzając Leśne Zacisze nasuwa się samochcąc oczywiste stwierdzenie, że wystarczy mieć mocną motywację, trochę fantazji i odrobinę determinacji a zrealizuje się swoje marzenia i osiągnie się swój ziemski raj.

Kto nie wierzy, niech sam sprawdzi.

Franciszek Rusak

czerwiec 2004 r.

Ps. Po wycieczce w „Leśnym Zaciszu” rozmawiałem o jego atrakcjach z wieloma nauczycielami.

Niektórzy postanowili sprawdzić czy tak jest w rzeczywistości.

A potem pocztą pantoflową rozeszła się wieść, że niedaleko Buska znajduje się wyśmienite miejsce dla młodszych dzieci na jednodniową wycieczkę. F. R.

 

')

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności