Cichy, ale wielki i wspaniały

Dodane przez TMB Busko, 09 luty 2015

Czytając historię miasta i uzdrowiska Buska-Zdroju, poznajemy życiorysy wielu zasłużonych osób, które zapisały się złotymi zgłoskami. To oni tworzyli dobra materialne i kulturalne, sławili region, nieśli kaganek oświaty, świecili przykładem dla kolejnych pokoleń. Było ich wielu, ale z tej masy – często już zapomnianych lub mało znanych, warto „wyłowić" i ukazać współczesnych – „wielkich – wspaniałych", którzy tworzą „kurortu czar". Jednym z takich twórców „czaru kurortu" jest – Mieczysław Sas.

Mieczysław Sas syn Stanisława i Zofii, urodził się 2 stycznia 1942 r. w Sadłowie województwo warszawskie. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Szkole Górniczej w Katowicach, którą ukończył w 1961 roku i został mechanikiem górniczym. Od 1961 r. pracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek" jako mechanik, a po pracy dokształcał się w obranym zawodzie.

Ojciec pana Mieczysława pochodził z miejscowości Mozgawa k. Chrobrza, ale w młodości razem z rodzicami przeprowadzili się do woj. warszawskiego. Babcia -Franciszka Sas, po wojnie przyjechała do córki w Zbludowicach i tam zamieszkała.
Pracując w Katowicach, p. Mieczysław często przyjeżdżał na niedziele do babci, (miał bliżej do Zbludowic, aniżeli do domu rodzinnego w województwie warszawskim), pokochał Busko-Zdrój i Zbludowice, tu poznał swą przyszłą żonę Ewę Szczepanowską. W 1966 r. zawarł związek małżeński , a w następnym roku zamieszkał na stałe w Zbludowicach i podjął pracę w Cegielni „Górka", jako mechanik.

W 1980 r. postanowił założyć własny Warsztat Ślusarsko-Kotlarski, na placu obok domu teściów przy ul. Korczyńskiej. Rozpoczął produkcję kotłów grzewczych i wykonywał różne prace ślusarskie, jako usługi dla ludności. Początkowo pracował z zatrudnionymi czterema osobami. Zamówienia rosły na poszukiwane, dobre, wydajne i stosunkowo tanie kotły grzewcze. Zakład zaczął się rozwijać i w 1993 r. zatrudniał 19 osób. Dalsza rozbudowa zakładu przy ul. Korczyńskiej była niemożliwa. Pan Mieczysław odkupił od Urzędu Miasta i Gminy teren po upadłym przedsiębiorstwie znajdującym się obok cegielni.
Postanowił stworzyć warsztat pracy z którego mógłby utrzymać swoją rodzinę oraz dać pracę dla wielu ludzi, którzy wówczas nie mieli możliwości znalezienia pracy w najbliższej okolicy.

W 1993 r. na placu obok cegielni, powstał nowoczesny Zakład Metalowo-Kotlarski „SAS", znany nie tylko w Busku-Zdroju i województwie świętokrzyskim, ale na terenie całego kraju.

Dzięki operatywności, poświęceniu pana Mieczysława dziś 136 osób ma stałą pracę i godziwe zarobki. Nazwisko – SAS jest znane nie tylko jako producenta kotłów, ale także jako osoby, która nie odmawia nikomu pomocy. To do niego ciągną po pomoc finansową – sportowcy, szczególnie buski AKS, organizacje społeczne jak Ochotnicze Straże Pożarne, wszystkie szkoły zwracają się z prośbą o dofinansowanie działalności kulturalnej, organizacji wycieczek, przeglądów sportowych i artystycznych oraz z prośbą o dofinansowanie wydawnictw regionalnych. Od lat firma SAS wspiera finansowo Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz.

Najbardziej cenią sobie pomoc pana M. Sasa – „Druha Mieczysława", (tak go nazywają buscy harcerze), bowiem każdą akcję letnią czy zimową oraz bieżącą działalność zawsze szczerze i hojnie wspiera ich - niezawodny „Przyjaciel" i „Druh".
Związek Harcerstwa Polskiego uhonorował go w 2005 roku Srebrnym Krzyżem za Zasługi dla ZHP oraz najwyższym wyróżnieniem harcerskim – „Laską skautową", (tylko dwie osoby z woj. świętokrzyskiego posiadają to wyróżnienie ).
Mimo wielu obowiązków zawodowych (kierowanie tak dużym zakładem produkcyjnym), pan Mieczysław nie stroni od działalności społecznej. Działa w Radzie Miejskiej, był radnym w kadencji 1999 – 2004 , a w latach 1990 – 1994 był przewodniczącym Rady Miejskiej.

Od powstania parafii pw. Św. Brata Alberta pan Mieczysław stał się jednym z najaktywniejszych parafian i budowniczych tej wspaniałej świątyni. To on wykonał wiele prac fachowych przy uruchomieniu kaplicy, a następnie ze swoimi pracownikami wykonał całą konstrukcję stalową więźby dachowej, podwieżki stalowej pod strop nowego kościoła. Nie sposób wymienić wszystkich prac i ich wartości, jakie włożyła firma „SAS" w budowę kościoła, bowiem pan Mieczysław jako osoba skromna, nie podejmuje dyskusji na ten temat. Mieczysław Sas po ukończeniu 65 lat i przeszedł na emeryturę, ale z pracy zawodowej nie zrezygnował i nadal pracuje oraz przygotowuje zakład do przekazania swym następcom.

Tak jak w latach 1884-1888 Karol Pawłowski - mistrz ślusarski w Zakładzie Zdrojowym, zapisał się chlubnie w budowie kaplicy św. Anny w starym parku zdrojowym, tak Mieczysław Sas zostanie w pamięci pokoleń, jako jeden z „pierwszych budowniczych" kościoła pw. św. Brata Alberta - w nowym parku zdrojowym.

W roku 2008 miasto i gmina Busko-Zdrój uhonorowało Mieczysława Sasa najbardziej prestiżową nagrodą – Tytułem Busczanina Roku 2007 i statuetką „Siewcy".

')

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności