Zebranie Miesięczne TMB

Dodane przez Tadeusz Ura, 16 październik 2019

W dniu 16-10-2019 r. o godzinie 17.00 odbyło się kolejne zebranie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.

Tematem spotkania było:

1/ Omówienie przeprowadzenia kwesty na Cmentarzu Parafialnym w Busku-Zdroju w roku 2019.

2/ Kontynuowanie prac przy remoncie grobu Matki Prezydenta.

3/ Sprawy organizacyjne.

4/ Wolne wnioski.

****************************

XX Jubileuszowa Kwesta TMB i ZHP

Szybkimi krokami zbliża się kolejna tym razem XX Jubileuszowa kwesta na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju organizowana tradycyjnie przez Towarzystwo Miłośników Buska przy nieocenionej pomocy Komendy Hufca ZHP w Busku-Zdroju.

Kwestowanie w ostatnich latach w Polsce stało się wielkim ruchem społecznym i obywatelskim.

W Busku-Zdroju w poprzednim roku udało się zebrać ponad 18 tys. zł.

Zebrane środki finansowe przeznaczone zostały na szlachetny cel związany z ratowaniem zabytkowych i historycznych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju.

Każdy kto bierze udział w kweście i każdy kto wrzuca pieniądze do puszki kwestarskiej, identyfikuje się ze wspólnym celem, jakim jest szacunek dla zmarłych, pamięć o przodkach i poszanowanie miejsc wiecznego spoczynku.

Ludzi związanych z tym szlachetnym celem jest coraz więcej.

To także skutek naszego obywatelskiego myślenia, wyraz przywiązania do "małej ojczyzny".

Cmentarze są częścią naszego dziedzictwa narodowego, są dobrem wspólnym i należy cieszyć się z tego, że świadomość wspólnych korzeni nobilituje do działania coraz szersze grupy społeczne.

Idea ratowania zabytków przeszłości na cmentarzach to wyraz naszego patriotyzmu, bo dziś patriotyzm to nie przelewanie krwi za Ojczyznę, ale działanie na przestrzeni lokalnej , troska o swą małą ziemię ojczystą , ojcowiznę.

Dziś obowiązek patriotyczny dotyczy przede wszystkim dobra wspólnego a takim dobrem jest właśnie troska o miejsce spoczynku naszych przodków, także te, o które musimy dbać wspólnie, bo nikt inny o nie, nie zadba.

Tegoroczna kwesta na buskim cmentarzu zostanie przeprowadzona 1 listopada Wszystkich Świętych i 2 listopada Dzień Zaduszny w godz.9.00-16.00.

Jeszcze w tym roku za pieniądze z kwest odnowiony zostanie nagrobek Jadwigi Kaczorowskiej matki tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego oraz nagrobek śp. Władysława Wójcika ,strażaka OSP Zbludowice i jego kolegów z OSP poległych bohaterską śmiercią w trakcie służby, podczas II -giej wojny światowej podczas ratowania życia rannych busczan.

Cieszyć się możemy, że nie musimy tłumaczyć mieszkańcom na co zbiera się pieniądze, dziś już o to nikt nie pyta, bo widzi nie tylko na rozwieszonych banerach efekt kwest ale przede wszystkim rozumie cel naszego działania.

Ma to także wielką wartość edukacyjną, bo uczy szacunku do historii i przeszłości.

Towarzystwo Miłośników Buska jako organizator corocznych kwest wspólnie z Komendą Hufca ZHP ma wielką satysfakcję, że ruch społecznej troski o pomniki przeszłości na naszym cmentarzu tak się rozszerzył,o czym dobitnie świadczy udział w zeszłorocznej kweście ponad 100 harcerzy i zuchów- bez których przeprowadzenie kwesty w takim zakresie byłoby niemożliwe, wolontariuszy, członków TMB, radnych powiatowych i gminnych, członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków a także Burmistrza Miasta i Gminy Waldemara Sikory, Starosty Buskiego Jerzego Kolarza, byłego Burmistrza Witolda Gajewskiego i innych znanych osób,którzy corocznie notują wymierne efekty w kweście.

Serdecznie dziękując mieszkańcom naszego miasta, najhojniejszym darczyńcom Panu Marianowi Kopale, Panu Mieczysławowi Sasowi i innym, władzom miasta i powiatu, i odwiedzającym gościom za okazaną ogromną hojność podczas dotychczasowych 19-tu kwest, wielkiego wspólnego kwestowania Zarząd Towarzystwa Miłośników Buska zwraca się z gorącą prośbą o dalszy udział Państwa w dziele rozdysponowania społecznych pieniędzy związany ze wskazaniem które historyczne pomniki,obeliski, nagrobki poległych żołnierzy, partyzantów, powstańców, osób zmarłych i zasłużonych dla miasta i regionu czy innych wybitnych zmarłych, znanych osób którzy nie maja żyjących potomków należy za zebrane środki w pierwszej kolejności przeznaczyć na renowację, wyremontować czy odnowić.

Wszystkie wnioski, propozycje i uwagi prosimy kierować na adres Towarzystwo Miłośników Buska ul.Waryńskiego 38, 28-100 Busko-Zdrój , e-mail: busko@ busko-zdrój.com , strona internetowa: http://www.tmb.busko.pl , tel. +48 501 684 996, +48 41 378 14 64,+48 602505965.

Będziemy za nie bardzo wdzięczni.

Jednocześnie informujemy, iż wpłaty na ratowanie historycznych i zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Busku-Zdroju można wpłacać na konto TMB nr. 58-8480 0004-2001 0006 8882 0001 w Banku Spółdzielczym w Busku -Zdroju

Janusz Rozborski Członek Zarządu Skarbnik TMB

Tadeusz Ura V-ce prezes TMB

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności