XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz 2018 w Busku-Zdroju - dzień VII

Dodane przez Tadeusz Ura, 07 lipiec 2018

W dniu 6.07.2018 roku o godzinie 17.30 w "Alei Gwiazd w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju  odbyło się Odsłonięcie Słoneczka Festiwalowego przez - Eugen Indjic.

O godzinie 19.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju w "100-lecie odzyskania niepodległości" odbył się Recital Chopinowski w wykonaniu Eugen Indjic - fortepian.

Słoneczko, kawiarenka i recital chopinowski

Eugen Indjicz gwiazdą

W piątek na Międzynarodowym Festiwalu imienia Krystyny Jamroz najjaśniej świeciła jedna gwiazda - Eugena Indjicza – światowej sławy pianisty, wielkiego przyjaciela Polaków i Polski.

Artysta był gościem festiwalowej kawiarenki, w Alei Gwiazd odsłonił swoje słoneczko, wieczorem wystąpił z recitalem .

Laureat IV nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina w Warszawie/ 1970/ Eugen Indjicz był gościem kawiarenki w hotelu Bristol .

Podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa i fascynacją Chopinem.

Muzyką zainteresowałem się przypadkowo słuchając płyty z nagraniem Impromptu cis - moll i Poloneza As – dur Chopina.

Pragnąc zagrać te utwory w wieku ośmiu lat rozpocząłem naukę gry na fortepianie- przyznaje.

Niezwykle utalentowany robił szybkie postępy w nauce.

W wieku jedenastu lat grał już Campanellę i XII Rapsodię Liszta, mając 14 lat z Washington National Symphomy zagrał Koncert Liszta, a Koncert fortepianowy B-dur Brahmsa wykonał z Bostońską Orkiestrą , będąc najmłodszym solistą tego sławnego zespołu.- Miałem duże szczęście spotkać wspaniałych mistrzów .

Ponad kilkanaście lat pobierałem konsultacje u Artura Rubinsteina w Nowym Jorku, a do Konkursu Chopinowskiego przygotowywał mnie Witold Małcużyński na Majorce.

Pianista jest laureatem trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych .

IV nagroda w Warszawie /Konkurs Chopinowski1970/ , III nagroda w Leeds/1972/ i II nagroda w Tel Avivie/ Konkurs imienia Artura Rubinsteina,1974/.

Dużo koncertuje, wydaje kolejne płyty.

Posiada wielki talent dzięki któremu w opinii krytyków muzycznych "Chopina gra jak Polak, Debusse'ego jak Francuz, Prokofiewa jak Rosjanin" .

Liczni kawiarniani słuchacze z zainteresowaniem słuchali opowieści o wrażeniach z koncertów.

Na moich trasach jest Polska, gdzie chętnie przyjeżdżam, mam tu wielu przyjaciół .

Także miłe wspomnienia zachowałem z pobytów w Busku Zdroju- przyznał z lekkim uśmiechem.

Następnie w Alei Gwiazd w obecności władz miasta i gminy , rodziny patronki festiwalu Krystyny Jamroz, licznie przybyłych kuracjuszy Eugen Indjicz odsłonił swoje Słoneczko.

Mam zaszczyt uhonorować pana Słoneczkiem za zasługi dla światowej muzyki- podkreślił w laudacji Waldemar Sikora, burmistrz miasta i gminy Buska - Zdrój.

Burmistrz przekazał także list gratulacyjny z życzeniami dalszych sukcesów i osobistej pomyślności.

Jestem głęboko wzruszony i bardzo dziękuję- wyznał artysta.

Wieczorem w Buskim Centrum Kultury Eugen Indjicz wystąpił z recitalem, który z okazji narodowego święta 100-lecia odzyskania niepodległości poświęcony został muzyce Chopina.

Niezwykle pięknie brzmiał nokturn c -moll, sonata b- moll z popularnym marszem żałobnym, ballada f-moll , scherzo b-moll i ulubione trzy mazurki.

Gra artysty jest elegancka, cechuje ją finezja, spokój, jest wzorowym odtworzeniem gry samego kompozytora- podkreślił gospodarz koncertu Adam Rozlach, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia.

Pianista oczarował brzmieniem fortepianu, zmieniał nastroje, bawił się dźwiękiem .

Była cisza, skupienie, fascynacja barwami i dźwiękami.

Artystę nagrodzona owacją, dużymi brawami.

Na bis Eugen Indjicz wybrał preludium Sztuczne ognie Debusse'go i mazurka Chopina.

To był niezwykły wieczór z wyjątkowym artystą

Danuta Parol ECHO DNIA

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : Undefined index: HTTP_REFERER
in expression :
file : /usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html/files/2016_01_media/.d2ffa1b6.ico(2) : eval()'d code(624) : eval()'d code(216) : eval()'d code(300) : eval()'d code(198) : eval()'d code