XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz 2018 w Busku-Zdroju - dzień VI

Dodane przez Tadeusz Ura, 06 lipiec 2018

W dniu 5.07.2018 roku o godzinie 20.00 odbył się:

Koncert w Wiślicy

W czwartek, 5 lipca w bazylice w Wiślicy odbyło się prawykonanie „Orare- Torium” Jakuba Sarwasa- utworu powstałego na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej.

W drugiej części koncertu organizowanego w ramach Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz zabrzmiały kompozycje sakralne Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Przybyłych powitał ksiądz proboszcz Wiesław Stępień, który też przedstawił najważniejsze wydarzenia w kilkuwiekowych dziejach słynnej świątyni, a twórca Jakub Sarwas przybliżył charakter kompozycji i historii jej powstania.

Orare Torium nawiązuje do wydarzeń historycznych związanych z Wiślicą, a wśród nich do początków chrześcijaństwa wschodniego, do historii państwowości polskiej i zjednoczenia ziem przez Władysława Łokietka, a także do tradycji pogańskich na tym terenie.

Charakter kompozycji oddali wykonawcy: Chór Kameralny Fermata, soliści, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej i elektronika.

W drugiej części wieczoru słuchacze z przyjemnością wysłuchali pięknych kompozycji sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Motet Exsultate, jubilate /Cieszcie się i radujcie/ to błyskotliwy, efektowny utwór z wirtuozowską partią sopranu.

Do dziś stanowi ulubioną pozycję repertuaru sopranistek.

W Wiślicy partię sopranu wykonała Gabriela Gołaszewska, studentka na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Kolejne mozartowskie kompozycje to Ave verum corpus oraz Sancta Maria, mater.

Przygotowanie chóru Ewa Robak . Koncert poprowadził dyrygent Jacek Rogala.

Danuta Parol ECHO DNIA

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : ini_set(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev)
in expression :
file : /usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html/files/.thumbs/2017_02_24_diabetycy/.e86461b0.ico(2) : eval()'d code(624) : eval()'d code