XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz 2018 w Busku-Zdroju

Dodane przez Tadeusz Ura, 01 lipiec 2018

30 czerwca 2018 r  o godzinie 20.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbyła się gala operowa " Najpiękniejsza jest muzyka polska" w której wystąpili:  Iwona Socha, Magdalena Idzik - mezzosopran, Ewa Biegas - sopran, Łukasz Gaj -tenor, Dominik Sutowicz - tenor, Jan Żądło - baryton, Patryk Rymanowski - bas, Mirosław Jacek Błaszczyk- dyrygent, Polska Orkiestra Sinfonia luventus.

Adam Czopek - układ programu, gospodarz wieczoru.

Festiwal to wydarzenie gromadzące polskich i zagranicznych muzyków, dyrygentów i śpiewaków.

W programie znajdują się koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe, operetkowe, oratoria i koncerty z muzyką lżejszego gatunku.

Festiwal poświęcony jest pamięci Krystyny Jamroz, operowej śpiewaczki wywodzącej się z Buska-Zdroju.

W programie znajdują się koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe, operetkowe, oratoria i koncerty z muzyką lżejszego gatunku.

 ****************************************

Busko Zdrój stolicą muzyki

Polskiej muzyce poświęcony był koncert inaugurujący XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzycznym im. Krystyny Jamroz, pochodzącej z Buska Zdroju znakomitej śpiewaczki operowej.

Burmistrz Buska Zdroju, Waldemar Sikora witając gości a szczególnie ciepło członków rodziny patronki festiwalu: męża Sergiusza Mikulicza, córkę Krystynę z mężem Henrykiem Kuźniakiem, podkreślał, że miasto i jego mieszkańcy są dumni z faktu, iż przez tydzień Busko Zdrój jest stolicą muzyki.

Dyrektor festiwalu Artur Jaroń zapraszając na festiwalowe koncerty i spotkania przyznał, że dobierając artystów stara się spełniać marzenia publiczności a także swoje i w tym roku kilka udało mu się zrealizować.

Niezwykła rola muzyki

Inauguracyjny koncert nosił tytuł Najpiękniejsza jest muzyka polska. - Nie mogło być inaczej w 100-lecie odzyskania niepodległości – mówił układający program koncertu Adam Czopek - Pamiętajmy, że to artyści pomogli nam zachować tożsamość kulturową w czasach, kiedy Polska zniknęła z map.

Diwa scen operowych Marcelina Sembrich - Kochańska każdy recital kończyła śpiewając po polsku Życzenie Chopina.

Promowała polską muzykę i nasz język, kiedy mówienie po polsku nie było dobrze widziane, także taka jest rola sztuki.

Adam Czopek wybrał na koncert arie znane z „Halki", „Strasznego dworu", czy „Krakowiaków i górali", ale także fragmenty oper zupełnie zapomnianych np. Władysława Żeleńskiego „Janka", którego wystawiano w operze lwowskiej po jej otwarciu.

Udowodnił, że cudze chwalicie a swego nie znacie, bo muzyka rozbrzmiewająca ze sceny była piękna, poruszająca.

Operetki z pechem

Na zakończenie koncertu przypomniał też polskie operetki, które miały pecha, bo wystawiano je tuż przed wojną.

Po niej nie było klimatu dla takiej twórczości i przepadły, mimo że są w nich szlagiery.

Promowanie muzyki polskiej nie jest jednak takie proste, bo jak przyznał Adam Czopek, przygotowując koncert miał ogromne trudności ze zdobyciem nut.

- Przedwojenna operetka „Panna wodna" Świętochowskiego z 1939 roku wystawiana była po wojnie dwa razy.

Szkoda, bo jest piękna.

Przypomniałem jeden hit z „Panny wodnej", zachęcałem a właściwie zmusiłem Janka Żądło do nauczenia się i zaśpiewania „Morza".

Okazało się, że piosenkę o szumiącym morzu zna niemal cała sala i słuchacze domagali się bisu.

Nie usłyszeli go, bo młody, pochodzący z Buska artysta był wyczerpany trwającym niemal trzy godziny koncertem. Sinfonia Iuventus zagrała w zamian pięknego, napisanego przez Moniuszkę mazura.

Śpiewacy: Ewa Biegas, Magdalena Idzik, Iwona Socha, Łukasz Gaj, Patryk Rymanowski, Dominik Sutowicz, Jan Żądło śpiewali tak, że wzruszyli publiczność.

Przyjemność ze słuchania była podwójna, bo towarzyszyła im znakomita orkiestra Sinfonia Iuventus pod kierunkiem Mirosława Błaszczyka.

Energia płynąca ze sceny porwała wszystkich i koncert zakończył się owacją na stojąco.

Lidia Cichocka Echo Dnia

*KLIKNIJ W LINK*

http://www.jamroz.busko.pl/

*KLIKNIJ W LINK - JULIUSZ MULTARZYŃSKI*

https://www.facebook.com/juliusz.multarzynski

http://maestro.net.pl/index.php/84-statyczne/5704-album-verdi

 

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności