XX Jubileuszowa Kwesta TMB i ZHP-dzień drugi

Dodane przez Tadeusz Ura, 02 listopad 2019

W dniu drugiego listopada 2019 r. od godz.9.00-16.00 odbył się drugi dzień kwesty.

 Już po raz dwudziesty na buskim cmentarzu przeprowadzona została kwesta na ratowanie zabytkowych i historycznych nagrobków.

Podobnie jak w latach ubiegłych kwesta zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Buska przy współpracy z Komendą Hufca ZHP w Busku-Zdroju trwała 2 dni - 1 i 2 listopada.

Nawet mroźna pogoda w Dniu Wszystkich Świętych, oraz wietrzna i pochmurna pogoda w Zaduszki nie przeszkodziła zebrać kwoty, której nie udało się osiągnąć od kilku lat, bowiem tym razem do puszek kwestarskich wrzucono dokładnie: 

19 tysięcy 743 złote i 88 groszy.

Dużą zasługę w uzyskaniu tego wyniku mają najmłodsi wolontariusze.

Największą grupę stanowili niezastąpieni i zawsze gotowi do pracy harcerze i zuchy pod czujnym okiem Komendanta Hufca ZHP w Busku-Zdroju hm Teresy Leszczyńskiej, oraz zastępcy hm Adama Gadawskiego, oraz opiekunów i instruktorów ZHP phm Barbary Skrzypek, phm Mirosławy Gajdy, phm Marty Kiełb i dh Iwony Kąkol.

W tym roku w "wielkim kwestowaniu" wzięło udział blisko 150 osób a trzon ekipy stanowili harcerze i zuchy.

Trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie takiej akcji, zaduszkowego kwestowania bez sympatycznych i pełnych pasji dzieciaków.

Na 140 -osobową grupę kwestujących, wyczekujących na ofiarodawców, przy sześciu cmentarnych bramach złożyli się harcerze i zuchy z 117 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej im. Juliana Dytkowskiego, 3 Buskiej Wolontariackiej Drużyny Wędrowniczej, 89 Drużyny Wielopoziomowej ze Zbludowic, I-szej Buskiej Drużyny Wędrowniczej im. Zdzisław Zemły, 127 Buskiej Gromady Zuchowej "Wioska Smerfów" z Siesławic.

Szczególne pochwały i gorące podziękowanie należą się harcerzom i zuchom którzy kwestowali przez "pełne" tj, od godz.9.00 do 16.00- dwa dni , Bartoszowi Drozdowskiemu, Monice Czarneckiej, Aleksandrze Czarneckiej, Emilii Guni, Izabeli Prokop i Joannie Maćkowskiej, oraz ich kolegom i koleżankom kwestującym przez jeden" pełny" dzień Kacprowi Gembali, Klaudii Osak, Kindze Osak, Alicji Borto, Kacprowi Czarneckiemu, Adriannie Kłuskiewicz, Karolinie Kolarz, Laurze Wilk i Mai Musiał "Zapraszamy !

Zapraszamy do kwesty !-- zachęcali donośnym głosem harcerze , zamaszyście potrząsając puszkami.

Najmłodsi kwestujący robili wszystko co możliwe, by w skarbonce wylądował co najmniej jeden banknot. I to na tyle skutecznie, że już po kilku godzinach puszki były wypełnione niemal po brzegi.

Kto wrzucał pieniądze?.

Wszyscy.

I starsi, i młodsi, kobiety i mężczyźni.

Na miarę swojego portfela, ale trudno było znaleźć osobę , która powiedziała "nie" kwestarzom.

Rzecz jasna, ci z" górnej półki" byli bardziej otwarci i szczodrzy.

Duże kwoty przekazali na odnowę zabytków liderzy lokalnego biznesu, kilkanaście banknotów 100 złotowych wrzucił Marian Kopała z żoną Małgorzatą, podobnie banknoty 100 złotowe wrzucali do puszek Mieczysław Sas z córkami Agnieszką i Małgorzatą, sporo banknotów wrzucali ponadto Tadeusz Banaszewski z żoną Łucją, Dariusz Golonka, Józef Wieloch, Kazimierz Krzemiński, Piotr Borto z żoną czy Waldemar Sikora.

Liczył się jednak każdy datek, dobre serce ofiarodawców.

A każdy w podzięce otrzymywał mały tym razem okrągły zielony znaczek "odznaczenie" lub" dowód wpłaty"- jak żartowali wolontariusze.

I to jest jedyny taki przypadek, gdy w rejonie buskiej nekropoli przechadzały się ....tysiące "odznaczonych".

Przy głównej bramie cmentarza parafialnego przy ul. Langiewicza kwestowały postacie z pierwszych stron buskiego życia publicznego.

Byli wśród nich zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Waldemar Sikora, Przewodniczący Rady Miejskiej w Busku-Zdroju Robert Burchan, były Burmistrz Buska a obecnie radny RM Witold Gajewski, Starosta Buski Jerzy Kolarz i Radni Powiatowi: Bogusława Majcherczak i Wiesław Marzec, Radny Rady Miejskiej Bogdan Błaszczyk czy znany buski fizjoterapeuta Jerzy Kostera, byli także "weterani" liderzy stowarzyszenia, którzy kwestują regularnie co roku członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Buska: Tadeusz Ura, Janusz Rozborski, Bogusława Majcherczak, Tadeusz Korepta, Bogdan Ptak, Wojciech Sołtysiak, Andrzej Włodarczyk, członkowie zaprzyjaźnionego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na czele z Prezesem PSD w Busku-Zdroju Jadwigą Karczewską, którzy z powodzeniem stosowali kwestowanie metodą "na znajomego".

Solidnie wspierał kwestę Proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny ksiądz Tadeusz Szlachta.

Co prawda duchowo, za to jako pierwszy pospieszył aby wrzucić banknoty do puszki.

Kwestę wsparli też inni księża, Ks. proboszcz Parafii Świętego Brata Alberta w Busku -Zdroju, Ksiądz dziekan Marek Podyma i Proboszcz Parafii Bożego Ciała ksiądz Marian Janik.

Buska kwesta z każdym rokiem rośnie w siłę. Niech przemówią liczby- historyczne , pierwsze 10 tysięcy "pękło" w 2008 roku.

Potem poprzeczka podnosiła się coraz wyżej, ponad 20 tysięcy zebrano w 2013 r a rekordowa kwotę 23 tysiące 299 złotych i 92 grosze zebrano 5 lat temu w 2014 r ale podczas 3 dniowego kwestowania przy pięknej, słonecznej nieomal letniej pogodzie, hojności darczyńców, ofiarności kwestujących i tłumie osób odwiedzających buski cmentarz.

Mieszkańcy Buska-Zdroju, oraz odwiedzający nasz cmentarz goście chętnie wrzucają pieniądze do puszek kwestarskich i z roku na rok są bardziej hojni i szczodrzy.

Finansowy aspekt całej operacji ma niebagatelne znaczenie, bo pieniędzy na zabytkowe i historyczne nagrobki w Busku-Zdroju jest wciąż za mało.

Stąd nasz apel - Otwórzmy szeroko serca....i kieszenie.

Wrzućmy do puszki kwestarza choć symboliczną złotówkę".

Dochód z zaduszkowych kwest przeznaczany jest w całości na ratowanie zabytkowych obiektów sakralnych na buskim cmentarzu.

Każda złotówka wrzucona do puszek wolontariuszy zwróci się potem w dwójnasób.

Pozwala bowiem ocalić to, co najcenniejsze - naszą przeszłość, szacunek do zmarłych czy tożsamość narodową.

Tekst: Janusz Rozborski Skarbnik TMB

Zdjęcia: Tadeusz Ura

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : Undefined index: HTTP_REFERER
in expression :
file : /usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html/files/.thumbs/2015_06_galeria/.3b817509.ico(2) : runtime-created function(4) : eval()'d code(206) : eval()'d code