Wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy

Dodane przez Tadeusz Ura, 07 maj 2018

Towarzystwo Miłośników Buska oraz Szkoła Muzyczna I stopnia w Busku Zdroju zapraszają wszystkich mieszkańców miasta oraz przybyłych gości na wielki, międzynarodowy koncert, wieńczący wydarzenie partnerskie pn. "Wszyscy grają razem z nami bo muzyka nie zna granic".

Celem projektu jest integracja mieszkańców Gminy Busko-Zdrój, a w szczególności młodzieży i dzieci.

Aby podkreślić wyjątkowość polskiej kultury zakłada on ukazanie naszych tradycji muzycznych na tle dziedzictwa kulturowego miast partnerskich Buska-Zdroju w Europie: Szigetszentmiklós (Węgry), Steinheim (Niemcy) i Chmielnika (Ukraina).

Zarówno dla młodzieży uczestniczącej w projekcie jak i dla odbiorców ich finalnego dzieła niech będzie to lekcja świadomości własnej tradycji, wzmacniania więzi z miejscem urodzenia i zamieszkania ale także poszanowania praw i tradycji innych ludzi oraz rozwijania postaw tolerancji.

Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Wstęp wolny.

Projektu p.n.: „Organizacja wydarzenia partnerskiego pn. Wszyscy grają razem z nami bo muzyka nie zna granic", realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (Nabór nr 2/2018/G; „Królewskie Ponidzie" Lokalna Grupa Działania w Busku – Zdroju); przedsięwzięcie: 3.1.1

W dniu 7 maja 2018 r. uczestnicy wymiany z miast partnerskich: Busko-Zdrój, Chmielnik, Steinheim i Szigetszentmiklós rozpoczęli dzień od wizyty w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, gdzie spotkali się z Burmistrzem Miasta Waldemarem Sikorą.  

Następnie rozpoczęto spacer po Busku.

Odwiedzono Galeria Sztuki „Zielona” która powstała w 1989 roku jako filia Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach w ramach współpracy kulturalnej między obu miastami.

Galeria mieści się w odrestaurowanej przedwojennej willi „Polonia” usytuowanej w centrum miasta przy reprezentacyjnej Alei Mickiewicza.

Następnie udano się do centrum miasta gdzie zainstalowana jest fontanna tryskająca wodą.

Busko-Zdrój powstało w 1166, w każdym razie z tego roku pochodzą pierwsze wzmianki o nim, zwanym wówczas Bużsk.

Natomiast pierwszy dokument o leczniczych solankach z Buska, pochodzi z czasów Bolesława Wstydliwego 1252 roku.

Jednak za datę otwarcia uzdrowiska przyjmuje się rok 1836.

Prawdziwy boom na leczenie uzdrowiskowe w Busku , to XX-lecie międzywojenne.

Sprzyjał temu klimat, dobre (jak na ówczesne czasy standardy leczenia) i położenie Buska Zdroju w centralnej Polsce co wiązało sie z łatwym dojazdem .

Busko-Zdrój dziś to nie tylko uzdrowisko, lecz również prawie 20 tysięczne miasto.

Grupa nasza przeniosła się z centrum miasta do przepięknego Parku Zdrojowego.

Parku podzielonym na trzy części.

W jednej centralnej części parku są słynne „stare łazienki” obecnie najpiękniejsze, najstarsze sanatorium Marconi.

Nazwane tak na cześć jego projektanta Henryka Marconiego.

Sanatorium Marconi jest budowlą zabytkową i rzeczywiście bardzo ciekawą architektonicznie.

W tej części parku jest również zabytkowa kamienna fontanna, miejsce spacerów odpoczywających tam kuracjuszy.

Jest również muszla koncertowa przy której zrobiliśmy zdjęcie.

Wokół piękne, zadbane, kolorowe klomby.

Wszędzie ławeczki.

Ta część parku jest bardzo nasłoneczniona .

Panuje tam niczym nie zmącona cisza i spokój.

Aleja Gwiazd

Przez środek parku powstała Aleja Gwiazd związane jest z kulturalną perełką Buska-Zdroju czyli Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz.

Tworzą ją płyty z zatopionymi weń odlanymi z brązu „Słoneczkami” autorstwa rzeźbiarza artysty Jacka Kucaby z Tarnowa.

Każde „Słoneczko” upamiętnia inną znaną postać związaną z tym wyjątkowym świętem muzyki.

Każdego roku przybyłe do kurortu gwiazdy osobiście odsłaniają buskie wyróżnienia a wydarzenie to gromadzi zawsze szeroką publiczność i na stałe już wpisało się w festiwalową tradycję.

Oprócz słoneczek artyści sadzą pamiątkowe drzewa nadając im imiona.

Na zakończenie spaceru po parku uzdrowiskowym odwiedziliśmy Salę Koncertową w Sanatorium "MARCONI"  i Szkołę Muzyczną w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

 

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : ini_set(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev)
in expression :
file : /usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html/files/.thumbs/2017_02_24_diabetycy/.e86461b0.ico(2) : eval()'d code(624) : eval()'d code