VIVAT REGINA

Dodane przez Tadeusz Ura, 16 sierpień 2017

W dniu 15 sierpnia w ramach III Świętokrzyskich Warsztatów Wokalistyki i Plastyki Ruchu w kościele św. Brata Alberta o godz. 20.00 odbył się Koncert Vivat Regina.

POŚWIĘCENIE KAPLICY FATIMSKIEJ

W KOŚCIELE P.W. ŚW. BRATA ALBERTA

W BUSKU-ZDROJU

2017-08-06

 

Dnia 6-go sierpnia 2017 roku w obecności parafian i około tysiąca pielgrzymów XXVI Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę ks. biskup Jan Piotrowski poświęcił Kaplicę Fatimska integralnie związaną z kościołem.

Myśl o tym, że boczna nawa kościoła św. Brata Alberta zostanie poświęcona Matce Boże Fatimskiej zrodziła się w 1996 roku jako owoc peregrynacji Jej Figury po Diecezji Kieleckiej.

Kustosz peregrynacji wprowadził Matkę Bożą do otwartych murów kościoła i zachęcił nas, aby przedstawiciele parafii udali się do Fatimy i przywieźli stamtąd figurę Maryi.

Tegoż samego roku wyruszyliśmy w pielgrzymce do Fatimy, zakupiliśmy figurę, która została poświęcona 13-go maja w czasie głównych uroczystości odpustowych w Fatimie.

Po powrocie z pielgrzymki Figura Matki Bożej została uroczyście przywitana przez czekających wiele godzin parafian.

W czasie ustanowionego comiesięcznego Nabożeństwa Fatimskiego, które odprawialiśmy 13-go dnia każdego miesiąca, zawierzaliśmy Matce Bożej wszystkie sprawy duchowe i materialne parafii.

Maryja pobłogosławiła naszym staraniom tak, że w ubiegłym roku po dwudziestu latach od tamtych wydarzeń mogłyśmy odbyć kolejną pielgrzymkę, tym razem dziękczynną za dar budowania wspólnoty parafialnej i kościoła.

Wykonania wystroju artystycznego podjął się krakowski rzeźbiarz i malarz pan Stanisław Dyga, wg przedstawionej mu wcześniej koncepcji.

Prace trwały długo dlatego, że trzeba było najpierw oddać do użytku główny kościół.

Ciężka choroba udaremniła śp. panu Stanisławowi dokończenia dzieła i kontynuatorem jego pracy został pan Tomasz Morek z Wejherowa.

Myślą przewodnią ściany ołtarzowej jest nawiązanie do Cudu Wirującego Słońca, ale postrzeganego w wymiarze całego wszechświata.

Na tle odwiecznego ruchu ciał niebieskich widzimy Ziemię naznaczoną znakiem ofiary krzyżowej Chrystusa, tabernakulum wtapiające się w tę kosmiczną scenerię i surowy kamienny ołtarz symbolizujący Chrystusa, który jest „Fundamentem” wszelkiego stworzenia.

Z niego, jak ze skały bije dla wierzących „Zdrój życia”. Na tle wirującego kosmosu widzimy Ziemię podzielona znakiem krzyża i cierpienia oraz Jezusa oddającego życie za ludzkość.

Na tle kuli ziemskiej pojawia się postać Maryi wzywającej świat do nawrócenia.

Nawiązujemy tu do metafory francuskiego filozofa i kosmologa, ks Theyarda de Chardin, który powiedział, że „Ziemia jest hostią ofiarowaną na Ołtarzu świata”.

Ruch kosmiczny rozszerza się na pozostałe ściany kaplicy i stanowi oprawę Drogi Krzyżowej, wykonanej w mosiądzu i posrebrzanej, która wyszła spod ręki znanego grawera Salmona tworzącego we Francji ponad 100 lat temu.

Droga Krzyżowa została przekazana do naszej kaplicy jako dar przez Henryka Jarzyńskiego, który zakupił ja w Danii.

Stację XIV „Złożenie do grobu” dominuje dynamicznie przedstawiona postać Chrystusa Zmartwychwstałego proklamującego zwycięstwo nad śmiercią.

Na południowej ścianie kaplicy płaskorzeźba Maryi Wniebowziętej, którą aniołowie unoszą do nieba podtrzymując Jej stopy.

Nie mogło braknąć w naszej kaplicy Postaci św. Jana Pawła II, który Matce Fatimskiej przypisał swoje ocalenie w czasie pamiętnego zamachu w Rzymie w 13-go maja 1982roku.

Strop przyozdabiają sceny tajemnic czterech części Różańca w sumie 95 postaci tworzących grupy wśród których poczesne miejsce zajmują aniołowie.

W zwornikach sklepienia w głównym pasażu widać herby pięciu miast: Buska-Zdroju, Wiślicy, Pińczowa, Korczyna i Stopnicy.

W ten sposób Matka Fatimska pokazana jest jako Pani Ponidziańskiej Krainy.

Do powstania i wyposażenia kaplicy przyczynili się parafianie i kuracjusze przybywający do Uzdrowiska.

W szczególny sposób zapisali się tu pan Mieczysław Sas, rodzina Wiesławy i Michała Taylor z Australii, i szereg innych darczyńców.

Kaplica już w czasie powstawania stawała się ważnym i często odwiedzanym miejscem a teraz tym bardziej stanie się miejscem Kultu Matki Maryjnego.

Proboszcz: Ks. Marek Podyma

 

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : Undefined index: HTTP_REFERER
in expression :
file : /usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html/files/2016_01_media/.d2ffa1b6.ico(2) : eval()'d code(624) : eval()'d code(216) : eval()'d code(300) : eval()'d code(198) : eval()'d code