Uroczyste Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 maja w Busku-Zdroju

Dodane przez Tadeusz Ura, 03 maj 2017

W Busku-Zdroju odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wydarzenie rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w  Kościele Parafialnym p.w. NP NMP o godzinie 9.30.

Następnie uczestnicy wydarzenia wraz z orkiestrą dętą BSCK przemaszerowali ulicami naszego miasta - ul. Bohaterów Warszawy, Plac Zwycięstwa, al.Mickiewicza gdzie złożono wiązanki kwiatów na placu przed Galerią BWA - na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego,  pod pomnikiem Męczeństwa, pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz na placu pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Wydarzenie zakończyło wystąpienie okolicznościowe Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz prezentacje utworów muzycznych w wykonaniu orkiestry dętej.

 

Witaj Maj, Trzeci Maj”

W latach II Rzeczypospolitej dzień 3 Maja był świętem państwowym, a zarazem kościelnym, obchodzonym bardzo uroczyście.

W Busku -Zdroju, rankiem 3 Maja zbierał się uroczysty pochód, który udawał się przed Kopiec Kościuszki, który był zlokalizowany przy ówczesnej al. 3 Maja (obecnie al. Mickiewicza, na miejscu kopca jest parking przy Urzędzie M i G).

Przed kopcem odbywały się uroczystości patriotyczno- religijne.

Zupełnie inaczej świętowano ten dzień w roku 1940, pierwszym roku okupacji hitlerowskiej w Generalnym Gubernatorstwie, a konkretnie w dystrykcie radomskim.

3 Maja 1940 r. zapowiadał się jako święto kościelne, smutne, bez elementów patriotycznych, które były przez okupanta zakazane.

Grupa harcerzy, uczniów i absolwentów b. gimnazjum i liceum w Busku-Zdroju, postanowiła jednak uczcić święto.

Młodzież pod cichym kierownictwem prefekta, ks. Stanisława Śliwińskiego, zebrała się na mszy św. w kościele parafialnym.

Na zakończenie mszy, gdy organista Jan Gąsiorek zaintonował pieśń „Serdeczna Matko", harcerze: Jerzy Krąkowski  „Krak", Wacław Zołotajkin „Czekała", Czesław Stradowski „Koral", Władysław Szarek  „Iskrzycki", zebrani na chórze, równocześnie z organistą zaintonowali - ale „Boże coś Polskę" (ta sama melodia).

Przestraszony organista chciał zagłuszyć śpiew młodzieży głośną grą organów, ale harcerz Włodzimierz Jurczyk zrzucił kalikanta z pedałów organowych (organy ucichły), a mszę zakończył potężny śpiew wszystkich zebranych w kościele: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić panie".

Był to wyczyn bardzo niebezpieczny, bowiem w budynku obok kościoła mieściła się siedziba gestapo.

W roku 1946, kiedy wydawało się , że Polska jest już wolna, władze ogłosiły że 3 Maja to nowe święto: Dni Oświaty, Książki i Prasy.

Uczniowie gimnazjum i liceum w Busku-Zdroju postanowili uczcić święto 3 Maja tak, jak robiono to przed wojną.

Pod kierunkiem prof. Józefa Poleskiego ruszył rankiem 3 Maja 1946 r. capstrzyk: orkiestra gimnazjalna, a za nią grupa uczniów w mundurach PW z makietami karabinów bojowych „na ramię broń".

Przy dźwiękach marsza: „Witaj Maj, Trzeci Maj", owacyjnie oklaskami przez mieszkańców miasta i kuracjuszy uczniowie przedefilowali aleją Żymierskiego (obecnie al. Mickiewicza) do Zdroju i z powrotem do miasta, wokół rynku i z powrotem na plac szkolny.

Radosny, świąteczny nastrój zakłócili funkcjonariusze miejscowego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, aresztując prof. J. Poleskiego oraz kilkunastu uczniów.

Aresztantów umieszczono w budynku PUBP - o ironio- byłej katowni gestapo (były Sąd Rejonowy).

Pochód młodzieży gimnazjalnej przerodził się w dużą manifestację patriotyczną przed budynkiem PUBP, gdzie uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy żądali uwolnienia uczniów i ich nauczyciela.

Historyk UB, Stefan Skwarek napisał w 1977 r. w książce „Na wysuniętych posterunkach": „(...) Wpływy PSL zaczęły szybko maleć.

Mimo to, 3 maja 1946 r. urządziło ono antyrządową manifestację w Busku - Zdroju, na której młodzież i nauczyciele wznosili okrzyki „Niech żyje PSL, precz z PPR".

Było to kłamstwo, bowiem zebrani uczniowie i mieszkańcy Buska-Zdroju żądali tylko uwolnienia aresztowanych.

A działo się to na miesiąc przed sławnym referendum „3 X Tak".

Buski UB musiał się też czymś wykazać w „walce o utrwalenie władzy ludowej", posuwając się do takiego niecnego czynu, jak aresztowanie młodzieży gimnazjalnej, tylko za to, że uczciła patriotyczną rocznicę.

W pół wieku od pamiętnego święta w 1940 r., już w III Rzeczypospolitej, 3 Maja 1990 r. na placu Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju odbyła się uroczysta msza święta polowa, celebrowana przez księży ze wszystkich parafii miasta.

Wielotysięczny tłum święcił nie tylko pamięć świetlanej rocznicy, ale także witał nowy rozdział w historii państwa i narodu.

Po raz pierwszy od pół wieku, uroczystość kończył hymn: „Boże coś Polskę", śpiewany przez wszystkich z pełnym przekonaniem o odzyskanej niepodległości i wyrażony w słowach: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie".

W następnych latach uroczystości 3 Maja były już skromniejsze.

Po mszy św. w kościele pw. NPNMP jest capstrzyk do pomników przy willi „Polonia", a następnie przy pomniku T. Kościuszki, składanie kwiatów, okolicznościowe przemówienia i montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju.

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE
in expression :
file : /home/realadmin/ftp/tmb.busko.pl/files/2015_09_mazur/favicon_d22f41.ico(188) : eval()'d code(202) : eval()'d code(287) : eval()'d code(188) : eval()'d code