Tomasz Dąbrowski-trąbka w Galerii Sztuki "Zielona" w Busku-Zdroju

Dodane przez TMB Busko, 19 styczeń 2015

W dniu 13 stycznia 2015r o godzinie 18.00 odbył się koncert Tomasza Dąbrowskiego w Galerii Sztuki "Zielona" w Busku-Zdroju. -s-o-l-o/30 urodziny/30 miast/30 koncertów.

Tomasz Dąbrowski gra na trąbce, oraz instrumencie zwanym "balkan horn". Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, Berlińską awangardą, oraz folkiem wschodnio-europejskim. Tomasz jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak też i na Europejskiej scenie jazzowej. Mając zaledwie 30 lat, wydał trzy płyty solowe, oraz dziesiątki płyt jako współlider i sideman. Tomasz koncertuje ekstensywnie w Europie oraz Ameryce Północnej.

Jego pierwszy album - TOM TRIO został bardzo entuzjastycznie przyjęty na całym świecie, otrzymując bardzo przychylne recenzje. Dzięki albumowi Tomasz zdobył m.in nominację do Fryderyka, płyta została wybrana jedną z najlepszych płyt 2012 roku przez prestiżowy New York City Jazz Record, a Dąbrowski zdobył tytuł Muzyka Roku - Årets Fynske Jazzmusiker, jako pierwszy Polak w 30-letniej historii tej nagrody. Druga płyta - "STEPS" to duet z amerykańskim perkusistą Tyshawnem Soreyem, znanym ze współpracy z Johnem Zornem, Ornettem Colemanem i Vijey'em Iyer. Najnowszy album artysty nosi tytuł "Vermilion Tree", do którego Tomasz zaprosił Kris Davis na fortepianie, oraz Andrew Drury na perkusji.
Projekt "S-O-L-O" to próba zmierzenia się z samym sobą. Trąbka i tłumiki będą jedynymi narzędziami artysty.

"Przychodzą momenty w życiu, kiedy wszystko zmienia się bezpowrotnie. Dla mnie 30 urodziny to jeden z takich właśnie momentów, kiedy pierwszy raz w moim życiu zdaję sobie sprawę z upływu czasu, kiedy myśląc o minionej dekadzie widzę że czas upływa coraz szybciej i jest go coraz mniej. Zamiast jednak myśleć o tym co było, staram się patrzeć w przyszłość, szukać nowych środków wyrazu, kolejnych nieotwartych drzwi. Granie solo to niewątpliwie najbardziej wymagająca dla mnie forma, one-man show w którym jestem sam na scenie, nie ma się za kim schować... Zdecydowałem iż 30 urodziny to wyjątkowa okazja by uczcić nowy początek, kolejną dekadę, i zagrać 30 koncertów solo w 30 miastach w całej Europie. Tylko trąbka i tłumiki, wspomagane wyobraźnią, wątpliwościami, i inspiracjami muzyką z którą dorastałem i którą tworzyłem" .

*KlKNIJ W LINK*

https://www.youtube.com/watch?v=cTNbgtdq7aU#t=62
http://youtu.be/i--v5MyxjDM
http://youtu.be/XsibvbvfjUU

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności