Święto Plonów 19 sierpnia 2018 r. w Busku-Zdroju

Dodane przez Tadeusz Ura, 20 sierpień 2018

Dożynki Gminne Busko-Zdrój 2018

Misternie wykonane wieńce, specjały swojskiej kuchni, muzyka ludowa i wspaniała zabawa z okazji Święta Plonów - to wszystko już za nami.

W minioną niedzielę w Busku-Zdroju odbyły się Dożynki Gminne, których gospodarzem było sołectwo Kołaczkowice.

Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza w Kościele pw. św. Brata Alberta po czym korowód dożynkowy udał się na stadion miejski przy ul. Kusocińskiego.

Oficjalną część imprezy rozpoczęło przemówienie gospodarza gminy, burmistrza Waldemara Sikory, który powitał wszystkich zgromadzonych a następnie skierował słowa do rolników i przedstawicieli wszystkich buskich sołectw

„Te wspaniałe dożynkowe wieńce i pachnący chleb pięknie się dziś przed nami prezentują. (...)

W imieniu całej gminnej społeczności dziękuję Wam Drodzy Rolnicy za szacunek jakim darzycie ziemię, za przywiązanie do rodzinnej tradycji, za codzienną pracę, i życie zgodne z rytmem natury"

W staropolskim akcie starości Dożynek, Lucyna Jędrzejewska oraz Henryk Szafraniec przekazali gospodarzowi gminy tradycyjny, dożynkowy chleb – symbol zebranych plonów a zarazem wszystkich potrzeb człowieka.

Burmistrz Sikora podziękował im następującymi słowami - „Przyjmuję ten dożynkowy chleb z wdzięcznością dziękując Bogu i rolnikom za jego dar.

Będę go dzielił sprawiedliwie według potrzeb mieszkańców gminy Busko-Zdrój.

Niechaj tego chleba, który jest owocem ziemi i pracy ludzkich rąk, nigdy nie zabraknie w rodzinach naszej gminy".

Kolejnym punktem programu była prezentacja i odśpiewanie wieńców, przygotowanych przez mieszkańców: Kołaczkowic, Kotek, Młynów, Owczar, Ruczynowa, Skotnik Dużych i Skotnik Małych, Słabkowic, Wełcza, Widuchowej, Zbrodzic i Zwierzyńca.

Uczestnicy imprezy mieli też możliwość skosztowania pyszności przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich na stoiskach: Gadawy, Kołaczkowic, Kotek, Młynów, Owczar, Ruczynowa, Siesławic, Skotnik Dużych i Małych, Słabkowic, Szańca Wełcza, Widuchowej oraz Zbrodzic.

Na scenie wystąpiły też zespoły ludowe, m.in. kapela „Buskowianie", grupa „Epizod" oraz muzyczna gwiazda tegorocznych Dożynek – znany zespół góralski „Trebunie Tutki".

Z okazji święta plonów wyróżniono rolników, którzy wzorowo prowadząc swoje gospodarstwa rolne.

Wśród nich Marcin Gas i Kamil Piasecki z Kołaczkowic, oraz małżeństwa: Dorota i Zbigniew Kaweccy ze Słabkowic, Ewelina i Łukasz Moskalowie z Kotek oraz Anna i Marek Wójcikowie z Broniny.

Tradycyjnie rozstrzygnięte zostały konkursy dożynkowe.

Nagrodę za najpiękniejszy wieniec otrzymał Zwierzyniec natomiast najlepsze stoisko przygotowało sołectwo Wełecz.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : Undefined index: HTTP_REFERER
in expression :
file : /usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html/files/2016_01_media/.d2ffa1b6.ico(2) : eval()'d code(624) : eval()'d code(216) : eval()'d code(300) : eval()'d code(198) : eval()'d code