Święto Młodego Wina w Sandomierzu

Dodane przez Tadeusz Ura, 23 listopad 2015

W sobotę 21 listopada grupa przedstawicieli LGD "Słoneczny Lider" z Buska-Zdroju na zaproszenie przyjaciół z Sandomierza udała się na trzecią edycję Święta Młodego Wina które rozpoczął barwny korowód braci rycerskiej od Zamku Królewskiego do Rynku gdzie rozpoczęła się degustacja win przygotowanych przez restauratorów i winiarzy, którzy po latach odtwarzają tradycję winiarską związaną z miastem już od XIII wieku.

Sandomierski szlak winiarski to wyjątkowa trasa turystyczna, która łączy ze sobą 11 winnic umiejscowionych na Wyżynie Sandomierskiej.

Warunki do uprawiania winorośli na tym terenie mają swoje klimatyczne i historyczne uzasadnienie, bo jak się okazuje, pierwsza sandomierska winnica powstała już w XIII wieku.

Jej twórcami byli dominikanie, którzy zasadzili pierwsze krzewy winorośli na Wzgórzu Świętojakubskim.

Był to rok 1226. 12 lat później zakonnicy otrzymali Certyfikat Handlowy Książąt Piastowskich na dystrybucję wina gronowego.

W wieku XVI i XVII winnice uprawiane są już na trzech sandomierskich przedmieściach, a przełom XX i XXI przyniósł autentyczny powrót do tamtych tradycji.

Sprzyjają mu zresztą symptomy ocieplenia klimatu na Sandomierszczyźnie.

Zachętą do tworzenia winnic są także nowe atrakcyjne odmiany i zdobywająca coraz większe grono zwolenników tzw. enoturystyka, czyli podróżowanie do miejsc, w których uprawia się i degustuje różnego rodzaju wina.

Podczas trzeciej edycji Święta Młodego Wina w Sandomierzu zorganizowano prezentację winnic i produktów regionalnych, uczono doboru kieliszka do wina i radzono, jak założyć przydomową winnicę.

Mieszkańcy miasta i turyści, którzy przybyli z racji święta do królewskiego miasta mieli okazję zakupić paszport enoturysty, z którym mieli okazję w restauracjach, które włączyły się w obchody spróbować wielu win z lokalnych winnic.

Listopadowe święto stało się także okazją do podsumowania sezonu turystycznego województwa świętokrzyskiego.

- Najpopularniejszym miejscem, które w tym roku turyści odwiedzali w województwie świętokrzyskim okazał się kompleks w Bałtowie, którego progi przekroczyło około 300 tysięcy turystów – przyznał Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

– Drugie i trzecie miejsce z liczbą po około 150 tysięcy turystów zajęły Góry Świętokrzyskie i Sandomierz.

Ten ostatni został zresztą spopularyzowany przede wszystkim dzięki serialowi „Ojciec Mateusz” i to właśnie z tą postacią kojarzy się Polakom najbardziej.

 

Niedzielę, 22 listopada, organizatorzy przeznaczyli na kontynuację doznań smakowych w sandomierskich restauracjach oraz zwiedzanie okolicznych winnic.

Sandomierskie Winnice:

Kościół Dominikański p.w. św. Jakuba Ul. Staromiejska 3

Zwiedzanie Klasztoru i przyklasztornej winnicy. 

"Trzech Jacków w Kościele Św. Jakuba to dla Sandomierza chluba"

Tekst: Jacek Strzelecki

Objazdowa wycieczka po okolicach Sandomierza:

Góry Pieprzowe, 

Sandomierskie winnice:

Winnica Państwa Płochockich

Spacer po winnicy z Gospodarzami i wizyta w winiarni.

 

*LINKI DO STRON INTERNETOWYCH*

 

Dworek Mateusza w Sandomierzu:

 

http://dworekojcamateusza.pl/

 

Przewodnicy po Sandomierzu:

 

http://przewodnicy.sandomierz.pl/

 

http://www.swietyjakub.republika.pl/

 

http://winnicaplochockich.pl/

 Tekst i Foto; Tadeusz Ura

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności