Stowarzyszenie "Razem Dzieciom" - zwiedza Warszawę

Dodane przez Tadeusz Ura, 14 kwiecień 2019

W dniu 13 kwietnia 2019 r. Stowarzyszenie „Razem Dzieciom” z siedzibą w Busku-Zdroju zorganizowało i współfinansowało wycieczkę do Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN w Warszawie.

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika - instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, mieszczący się w Warszawie przy ul. Bartyckiej, oraz posiadający oddział w Toruniu, w którym prowadzone są badania z zakresu szeroko pojętej astronomii i astrofizyki: ewolucji gwiazd, astrofizyki wysokich energii, dynamiki układów gwiazdowych, kosmologii, teorii względności, astrofizyki gwiazd neutronowych, komputerowych symulacji procesów astrofizycznych i innych.

Instytut prowadzi także studia doktoranckie w zakresie astronomii, oraz astrofizyki i posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego.

Zbudowanie i wyposażenie CAMK było możliwe dzięki pomocy amerykańskiego środowiska astronomicznego.

Jednym z pomysłodawców Centrum był w latach 70 XX wieku polski astrofizyk Bohdan Paczyński. M.in. dzięki Paczyńskiemu powstałe w 1978 r.

Centrum zostało wyposażone w pierwszy w tej części Europy minikomputer PDP 11/45, który odegrał rolę w pracach naukowych.

Następnie zwiedzono: Muzeum Łazienki Królewskie

Ten rozległy park to ulubione miejsce przyjeżdżających wycieczek.

Gdzie wśród przepięknej przyrody i architektury można mile odpocząć od zgiełku miasta.

W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nazwa kompleksu pochodzi od XVII-wiecznej łaźni polskiego szlachcica, przebudowanej w XVIII wieku na pałac.

Tu w Pałacu Na Wyspie król Stanisław August Poniatowski wydawał słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować z nimi o bieżących wydarzeniach.

Dziś jest to muzeum, w którym można podziwiać obrazy z królewskich kolekcji.

Na terenie Łazienek można także zobaczysz oranżerie, amfiteatr, XVIII-wieczny teatr dworski, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki oraz liczne wolnostojące rzeźby.

Od wiosny do późnej jesieni ogrody są pełne kwiatów.

Atrakcją parku są również wiewiórki i pawie oraz kaczki i łabędzie. 

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności