Spotkania z Kulturą Żydowską dzień drugi

Dodane przez Tadeusz Ura, 10 wrzesień 2017

W dniu 9 września 2017r. w Sali Koncertowej w Sanatorium "MARCONI", ul. Rzewuskiego 1 o godzinie 14:30 rozpoczęło się spotkanie z Kulturą Żydowską.

Prezentacja tańców żydowskich w wykonaniu młodzieży z klubu  ,,Wolna Strefa" ze Szczaworyża.

14:40 - Powitanie gości

14:45 - Relacje polsko-żydowskie w dawnym Szydłowie Wykład ks. prof. Pawła Mazanki

15:30 - Muzyka klezmerska na Kresach Wschodnich.

Występują: Leopold Kozłowski wraz z  Przyjaciółmi, Grupa Muzyczna "Emuna" z Brześcia na Białorusi.

17:30  - Cymes - smaki kuchni żydowskiej

19:00 - Sefardyjskie motywy melodii żydowskich Koncert Magdy Navarrete.

 Spotkania z Kulturą Żydowską już od 15 lat gromadzą ludzi, których ciekawi oryginalność i bliskość kulturalna tych, którzy przez wieki wspólnie z Polakami zamieszkiwali nasze świętokrzyskie miasteczka.

Wszędzie wokół widać jeszcze ślady ich pobytu w postaci ruin cmentarzy, synagog czy też innych materialnych bądź niematerialnych pozostałości.

Kilkanaście lat temu w Chmielniku z  inicjatywy ówczesnego Burmistrza Jarosława Zatorskiego rozpoczęto proces  odkurzania pamięci o żydowskiej przeszłości miasta.

Inicjator pomysłu, będąc obecnie w innej roli, wraz z Towarzystwem Miłośników Buska-Zdroju zaprosił tym razem na dwudniowy program, który mógł być realizowany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury, Sanatorium "Marconi" i I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, oraz Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Oprócz profesjonalnych wykonawców w pięknej scenerii Uzdrowiska zobaczyliśmy prezentacje taneczne młodzieży z "Wolnej Strefy" w Szczaworyżu.

Smaki kuchni żydowskiej poznaliśmy, delektując się potrawami z przepisów przedwojennego Chmielnika.

 

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności