Siraj Saxena

Dodane przez Tadeusz Ura, 02 sierpień 2019

SIRAJ SAXENA – UPSIRAJ SAXENA – UPOCZTÓWKOWIENIE

GANDHIEGO POCZTÓWKOWIENIE GANDHIEGO

W dniu 1 sierpnia 2019 o godz. 18.00 w Galerii „Zielona" w Busku-Zdroju odbyło się otwarcie wystawy Siraja Saxeny „Upocztówkowienie Gandhiego".

„W trakcie swego życia Mahatma Gandhi napisał tysiące pocztówek.

Wiele z nich odpowiadało na pytania zwykłych obywateli, niektóre zawierały krótkie przesłania, inne były refleksjami na temat bieżących wydarzeń.

To była najtańsza i najbardziej transparentna forma komunikacji w kolonialnych Indiach w czasach cenzury.

Gandhi co i rusz zwracał się prostym językiem do pełnego przemocy i zakłamania świata, nakłaniając go, by wszedł na ścieżkę prawdy i niestosowania siły.

Nowe prace Siraja Saxeny to pocztówki zarówno do Gandhiego, jak i do nas.

Nie ma na nich żadnych słów, wiadomości, napisów.

Tylko wytrawione obrazy przedmiotów, z którymi Gandhiego tak często kojarzono, jakże prostych i bezpośrednich.

W sto pięćdziesiątą rocznicę urodzin Mahatmy przypominają nam, że w przytłaczającym etosie konsumeryzmu, w coraz to gwałtowniejszym świecie, w powstających nowych reżimach opartych na kłamstwie, w niepotrzebnie skomplikowanym życiu codziennym, w społeczeństwie rozmiłowanym w pędzie, Gandhi jawi się jako przypomnienie, że proste rzeczy, takie jak okulary, drewniane sandały chappal, laska lathi oraz na wpół okryte ciało razem z dynamiczną wizją i szczerym działaniem mogą rozmontować niezwyciężone imperium, jednocześnie pozwalając na prowadzenie bogatego, inspirującego i rozważnego życia.

W przeciwieństwie do ogromu zbędnych przedmiotów pocztówka, ze swą delikatnością i oczywistą skromnością, jest rodzajem oporu, cywilnego nieposłuszeństwa; Siraj świadomie wykorzystuje zwykłe materiały, jak papiery i kawałki tkanin, by upocztówkowić Gandhiego w surowej, lecz wielce inspirującej estetyce – pisze Ashok Vajpeyi.

Siraj Saxena urodził się w 1974 roku w Mhow w Indiach.

W roku 1996 ukończył Rządowy Instytut Sztuk Pięknych w Indore.

Twórczość w zakresie rzeźby, ceramiki i malarstwa, a także literatury.

Zrealizował 27 indywidualnych wystaw, m.in. w Indiach, na Tajwanie, w Serbii, na Litwie, w Nepalu i w Polsce.

Uczestniczył w ponad 130 wystawach krajowych i międzynarodowych.

Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w: Japonii, na Sri Lance, w Nowej Zelandii, Australii i Francji.

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności