"Siedem ostatnich słów Jezusa na Krzyżu"

Dodane przez Tadeusz Ura, 08 kwiecień 2017

W dniu 8  kwietnia  2017r. , o godz. 19.00, w Kościele pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju usłyszeliśmy arcydzieło światowej literatury muzycznej  oratorium "Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu" Josepha Haydna w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Kameralnej "SONATA". im. Bogumiła Łepeckiego.

Jak głosi tradycja oratorium Haydna to dzieło, które powstało na specjalne zamówienie Biskupa Kadyksu.

Po raz pierwszy zastało wykonane w 1787 r. w kościele Santa Queve.

Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa, w świątyni spowitej kirem ksiądz Biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, następnie wygłaszał krótką homilię, po czym następowała zbiorowa modlitwa duchownego i wiernych.

W tym czasie rozbrzmiewała muzyka sprzyjająca filozoficznej refleksji nad słowami Ewangelii. 

Ostateczne opracowanie i ukończenie tego dzieła zabrało, nawet tak genialnemu kompozytorowi jak Haydn, ponad dwadzieścia lat.

Świadczy to niewątpliwie o bardzo osobistym podejściu twórcy do wykonywanej pracy.

Ukazuje w wyraźnym świetle mistycyzm i powagę, którymi pragnie podzielić się autor ze słuchaczami. 

Haydn był austriackim kompozytorem okresu klasycyzmu.

Najstarszym z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Mozarta i Beethovena.

Perfekcyjnie wykonywane oratorium Haydna jest poprzedzone krótkim wprowadzeniem  o twórczości klasyka oraz biografii  orkiestry które prezentuje kulturą słowa żywego  prezes zarządu  fundacji dyrektor generalny orkiestry Pan Jacek Łepecki.

On również odczytuje fragmenty Ewangelii wraz z poezją stworzoną przez Ks. Artura Kidona wprowadzającą do słów Jezusa Chrystusa wypowiadanych z Krzyża .   

Sonaty (wszystkie w tempie adagio) poprzedzone zostały introdukcją,  a zakończone kontrastującym, szybkim, radosnym fragmentem, obrazującym zmartwychwstanie  (Il Terremonto).

Ponadto każdą z sonat rozpoczyna recytowany  fragment Ewangelii:

1 - "Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!",

2 - "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju',

3 - "Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja",

4 - "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?",

5 - "Pragnę",

6 - "Wykonało się!",

7 - "Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego"

Orkiestrą dyrygował wspaniały polski dyrygent, pan Stanisław Winiarczyk, który przez ponad 10 lat wzbogacał swój warsztat w Akademii Mozartowskiej w Austrii powołanej przez Sandora Vegha, uważanego za największego odtwórcę dzieł Haydna, Mozarta i Schuberta.

Warszawska Orkiestra Symfoniczna "SONATA' im. Bogumiła Łepeckiego w swojej 33 - letniej historii - 1984-2017 - koncertowała już ponad 650  razy w wielu miastach Polski i zagranicy.

Od 33  lat jest wpisana swymi osiągnięciami w kulturę narodową którą współtworząc współcześnie promuje w Polsce, Europie i na Świecie.

Jej Prezesem i Dyrektorem Generalnym od 27  lat jest Pana Jacek Łepecki - uhonorowany w 2010 roku  postanowieniem Prezydenta RP  – na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich - Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

BIOGRAFIA ORKIESTRY

Warszawska Orkiestra Symfoniczna i  Kameralna  „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego miała zaszczyt koncertowania pod tak wysokimi honorowymi patronatami, jak: Premierów RP, Marszałków Sejmu RP, Prymasa Polski, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Biskupów Polowych Wojska Polskiego, Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, Arcybiskupów i Biskupów Polskich Kościoła Rzymskokatolickiego oraz wielu Ambasadorów Polskich i Zagranicznych w tym m.in. Irlandii, Austrii, Izraela.

W swojej ponad 1984-2017 - trzydziestoletniej historii orkiestra symfoniczna i kameralna   "SONATA" koncertowała już ponad 650 razy w wielu miastach Polski i zagranicy.

W okresie swej działalności Orkiestra „SONATA” odbyła 10 artystycznych podróży zagranicznych po Europie, Bliskim Wschodzie, Ameryce Północnej uczestnicząc w kilku prestiżowych festiwalach m.in. w Brieve we Francji czy w Guadalajara w Meksyku.

Koncertowała : trzykrotnie w Niemczech , dwukrotnie we Francji, w Belgii, Austrii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Izraelu i Meksyku.

Występowała w takich miastach jak Paryż ,Londyn, Sztokholm, Wiedeń, Tel Awiw, Guadalajara, Essen, Duisburg, Recklinghausen, Birstonas, Ostersund, Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Katowice ,i wielu innych. Jej koncertów wysłuchało w sposób bezpośredni około 500 tysięcy słuchaczy zaś za pośrednictwem Telewizji Polskiej, Niemieckiej i Izraelskiej - kilkanaście milionów.

Warszawska Orkiestra Symfoniczna "SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego jest dziełem i instytucją  Ojca i Syna ustanowionym w 1984 roku  przez Powstańca Warszawskiego , dyrygenta i aranżera Bogumiła Łepeckiego. 2002 roku  Prezes Zarządu Fundacji i dyrektor generalny orkiestry Pan Jacek Łepecki  pośmiertnie nadał tytuł imienia  orkiestrze jej  twórcy.

Uhonorowanego przez Prezydenta RP 1995 roku za wybitne zasługi w działalności artystycznej-Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

Misją tej wspaniałej instytucji jest  promocja  ogromnego kapitału polskiej muzyki klasycznej  symfonicznej i kameralnej  ze szczególnym uwzględnieniem polskiej muzyki sakralnej i   przepięknych polskich kolęd i  dzieł Wielkopostnych oraz upowszechniania tradycji i historii oręża polskiego  właśnie polskich kompozytorów.

Stąd właśnie na koncertach możemy wysłuchać w mistrzowskim wykonaniu dzieł  wielkich polskich mistrzów takich jak: Stanisław Moniuszko, Karol  Szymanowski, Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz, Ignacy Dobrzyński, Józef Elsner , Zygmunt Noskowski, Władysław Żeleński , Feliks Nowowiejski, Miłosz Magin , Romuald Twardowski , Kazimierz Rozbicki  Wojciech Kilar  Grażyna Bacewicz  ale także  znajdziemy  dzieła  zarówno nawiązujące do  opracowań  biblijnych, jak i literackich  czy ludowych.                                      

Zatem  Orkiestra zarówno symfoniczna jak i kameralna   specjalizuje  się i promuje polską myśl kompozytorską  wszystkich wieków polskiej twórczości.     

Warszawska Orkiestra Symfoniczna i Kameralna  „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego od 33 lat jest wpisana swymi osiągnięciami w kulturę narodową którą współtworząc współcześnie promuje w Polsce, Europie i na Świecie.

Maestro  orkiestry jest Pan Stanisław Winiarczyk .

Wybitny Polski Dyrygent -Zapraszamy do zapoznania się z bogatą biografią międzynarodową  na stronę  www.orkiestrasonata.pl

Kulturę Słowa żywego przedstawia  Prezes Zarządu Fundacji i  dyrektor generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej "SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego  Pan Jacek Łepecki   uhonorowany w 2011 roku  postanowieniem Prezydenta RP  – na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich - Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

*KLIKNIJ W LINK DO FILMU*

https://youtu.be/MgThoSLnxEs

https://youtu.be/6C23mhbIYxA

https://youtu.be/1qEWFydFDpg

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności