ROZLICZENIE KWESTY 2015

Dodane przez Tadeusz Ura, 02 listopad 2015

Mieszkańcy  naszego miasta i gminy, oraz odwiedzający nasz cmentarz goście, chętnie wrzucali pieniądze do puszek, dzięki którym zebraliśmy kwotę 18.230,90 złotych.

Przypominamy, że podczas kwesty w ubiegłym roku zebrano 23.299,92 złotych.

Ze składek kwestarskich dotychczas m.in. wzniesiono pamiątkowy obelisk dr Leopoldowi Byrkowskiemu ofiarodawcy na cele społeczne Willi Polonia / obecna Galeria Zielona/, wcześniej odnowiono a trzy lata temu wybudowano rodzinny grobowiec pierwszego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę  Burmistrza Buska Kazimierza Gałdzińskiego,  przebudowano nagrobek Andrzeja Brzuchala – Sikorskiego a także wsparto koszty instalacji ppoż. i antywłamaniowej w Kościółku Św. Leonarda, oraz odnowiono nagrobek rodziny Rzewuskich, gdzie spoczywa zmarły w 1841 r założyciel buskiego Uzdrowiska Feliks Rzewuski.

W 2008 roku Towarzystwo odnowiło zabytkowy kopiec na Cmentarzu Parafialnym a przeprowadzone prace renowacyjne przy kopcu dobitnie świadczą że pieniądze z kwest są właściwie wydawane.

Odnowiono również grobowiec Honowskich, w którym spoczywa m.in. znana w Busku filantropka oraz ofiarna altruistka Józefa Majewska oraz siostry Kanoniczki, które mieszkały w byłej willi „ Mickiewicz” ofiarowanej im przez śp. J. Majewską,  wykonano nagrobek dr Szymona Starkiewicza założyciela szpitala  „ Górka”, wykonano nagrobek dr Jana Chuderskiego, wykonano odlew płyty żeliwnej oraz odnowiono pamiątkowy obelisk żołnierza  rosyjskiego.

W roku 2013 wykonano grób ofiar zbrodni hitlerowskich z 1943r, przebudowano grobowiec Brzuchala Sikorskiego, oraz grobowiec Michała Byszewskiego, byłego dyr. Uzdrowiska Busko-Zdrój i grobowiec Romana Zwolskiego, którego pokaźna kwota ofiarowanych pieniędzy pozwoliła na wybudowanie Szkoły na „GÓRCE”.

Po zakończonej kweście w roku 2014 Zarząd Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju podjął decyzje remontu kolejnych grobów na Cmentarzu Parafialnym w Busku-Zdroju.

Mieszkańcy zgłaszali różne propozycje grobów bardzo zaniedbanych.

Decyzją zarządu wybrano trzy propozycje:

1/ Rodzina Krystyny Jamroz

2/ Konrad Janota

3/ dr Zygmunt Żubr

Czytaj więcej:  http://tmb.busko.pl/aktualnosci/z-dziejow-towarzystwa-milosnikow-buska-zdroju

Buszczanie oraz odwiedzający groby na buskim Cmentarzu nie żałują pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na  cmentarzu.

Każdego roku kwesta przynosi dodatkowe fundusze.

Są one zdeponowane na specjalnym koncie z którego środki w całości przeznaczone są na odnowę i renowację nagrobków.

Towarzystwo gospodaruje pieniędzmi tak, by wystarczyło na jak najwięcej  prac.

Wiele jeszcze nagrobków wymaga zabezpieczenia i remontu, o czym może przekonać się każdy, kto spaceruje po buskim cmentarzu.

Bezinteresownie pomaga nam drukarnia „ Stemag” która corocznie nieodpłatnie drukuje i przekazuje nam samoprzylepne znaczki z logo Towarzystwa i napisem Kwesta.

Wszystkim wspierającym naszą akcję należą się serdeczne dzięki.

Są też darczyńcy rekordziści, którzy co roku wrzucają najwyższe kwoty sięgające kilkuset złotych.

Myślę ,że warto ich wymienić i podziękować, to znani przedsiębiorcy i biznesmeni: Mieczysław Sas,  w zastępstwie Mariana Kopały do puszki wrzucił w tym roku pokaźną kwotę jego wnuk.

Oczywiście oprócz wymienionych na największe słowa  uznania i podziękowania zasługują wszyscy odwiedzający groby i nie szczędzący pieniędzy wrzucanych do puszek kwestarskich.

Składamy im serdeczne słowa podziękowania za ofiarność.

 

*KLIKNUJ W LINK*

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/busko-zdroj/art/9062593,nie-ma-rekordu-w-busku-kwesta-na-medal-sonda,id,t.html#sondaPodglad  

http://tbu.pl/Busko-Zdroj,,,,,,,wiadomosci.html?tagi=kwesta

http://busko.com.pl/_galeria.php?cid=99&album=1262

http://www.cmentarzeswiata.pl/Cmentarze/Polska,1,Busko-Zdroj,199

http://wirtualnycmentarz.pl

 

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności