Ostatnie pożegnanie Bogdana Orłowskiego na Cmentarzu Parafialnym w Busku-Zdroju

Dodane przez TMB Busko, 21 styczeń 2015

W niedzielę, 18 stycznia 2015 r., zmarł Bogdan Orłowski, pedagog, były dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku Zdroju. Pogrzeb odbył się 21 stycznia 2015 r.

Rodzina, bliscy, znajomi pożegnali w środę nauczyciela, byłego dyrektora I LO w Busku-Zdroju - Bogdana Orłowskiego.
Pogrzeb odbył się w samo południe. Msza została odprawiona w kaplicy na cmentarzu parafialnym przy ul. Langiewicza w Busku-Zdroju.

"Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej"

Łącząc się w żałobie i smutku po śmierci Bogdana Orłowskiego, pragniemy złożyć kondolencje i wyrazy współczucia dla Rodziny i Bliskich.

Zarząd Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.

Bogdan Orłowski urodził się 17 stycznia 1925 r. w Winiarach Kościuszkowskich, w pobliżu Nowego Korczyna. W okresie międzywojennym ukończył Publiczną Szkołę Powszechną w Dębicy. Był harcerzem drużyny męskiej prowadzonej przez por. Laskowskiego, oficera V Pułku Strzelców Konnych.

W czasie okupacji znalazł się w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie ukończył I Liceum i Gimnazjum im. Tadeusza Brodzińskiego w Tarnowie, a później studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi i na Uniwersytecie Warszawskim. Był nauczycielem w szkołach podstawowych w Nowym Korczynie i Busku-Zdroju oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki, którego później był dyrektorem.

Był współorganizatorem Klubu Sztuki Nieprofesjonalnej. Z jego inicjatywy, przy współudziale kilku innych społeczników – zapaleńców i pomocy miejscowego społeczeństwa, powstało Muzeum Ziemi Buskiej. Za działalność plastyczną został wyróżniony nagrodą im. Henryka Wnuka.

Jego przygoda z drewnem i dłutem rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych. Z czasem dłubanie w drewnie stało się pasją i sposobem na życie Bogdana Orłowskiego.

Zainteresowania i doświadczenia plastyczne pomogły Mu w kształtowaniu postaw patriotycznych uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju. Stąd wziął się pomysł na kolekcję orłów.

W roku 1976 odbyła się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Busku – Zdroju, pierwsza wystawa 12 egzemplarzy orłów. Duże zainteresowanie wystawą było zachętą do kontynuacji rozpoczętej pracy.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych znacznie powiększoną kolekcję orłów wystawił na dłuższy okres w Izbie Pamięci Narodowej w Liceum Ogólnokształcącym w Busku – Zdroju.

W następnych latach (1979 – 1997) odbyły się liczne wystawy prac Bogdana Orłowskiego w Busku – Zdroju i Pińczowie. W 1996 r. zorganizowano wystawę z okazji 700 – lecia wskrzeszenia Królestwa Polskiego przez księcia Przemysła II i przywrócenia Polakom znaków zwycięskich: orła i korony, która spotkała się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Orły polskie były również tematem audycji Radia Kielce oraz prasy lokalnej i regionalnej.

Ta znakomita kolekcja obejmowała: orły książąt piastowskich, orły i godła królów dynastycznych i elekcyjnych, Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego oraz powstań narodowych – po aktualne godło Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2010 r., Bogdan Orłowski został nominowany do tytułu "Buskowianin Roku 2009".

~ed~

*KLIKNIJ W LINK DO FILMU*

http://ponidzie.tv/buskowianin-roku-2009-sylwetki-kandydatow-bogdan-orlowski-,7,83,o.html

https://www.youtube.com/watch?v=7hpAsCUbyyo

http://www.tygodnikponidzia.pl/glowna/2455-podziwiali-orly-polskie

http://www.tygodnikponidzia.pl/glowna/2051-zamach-na-buskiego-kutschere

http://www.tygodnikponidzia.pl/glowna/2377-droga-do-pierwszej-brygady

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : Undefined index: HTTP_REFERER
in expression :
file : /usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html/files/2016_01_media/.d2ffa1b6.ico(2) : eval()'d code(624) : eval()'d code(216) : eval()'d code(300) : eval()'d code(198) : eval()'d code