LATO Z CHOPINEM DZIEŃ PIĄTY

Dodane przez Tadeusz Ura, 19 lipiec 2017

W dniu 18.07.2017 r. o godz. 19:00 w Sanatorium "MARCONI" odbyły się "Talenty Światowej Pianistyki"

W wykonaniu:

Hoang Pham Tra Mi, Wietnam


Hoang Pham Tra Mi urodziła się w Moskwie w 1997 roku.

Rozpoczęła naukę gry na fortepianie pod okiem Lva Mendelevicha Ukrainskiego i Luobov Pavlovny Chistiakovej.

W 2009 Tra Mi przeniosła się do Wietnamu i kontynuowała muzyczną edukację w Narodowej Akademii Muzycznej Wietnamu w klasie profesora Ta Quang Dong.

Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych w tym: 1st International Chopin Piano Competition Singapore (2010, I nagroda), 3rd International Rosario Marciano Piano Competition (2011, II nagroda) w Wiedniu, Nuits Pianistiques Piano Competition and Academy (2011, I nagroda) w Aix-en-Provence, Francja.

Tra Mi występowała w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem uznanych pianistów jak: Dang Thai Son, Martin van den Hoek, Konstantin Lifshitz, Einar Steen-Nokleberg.

W 2011 została wybrana jako twarz Wietnamu w kategorii kultura.

W 2012 Tram Mi po przejściu 3 etapów została finalistką VIII Moscow International Frederick Chopin Piano Competition for Young Pianists.

Po sukcesie w tym konkursie została przyjęta do centralnej szkoły talentów przy Konserwatorium Moskiewskim, do klasy profesora Yuri Slesareva.

Po otrzymaniu dyplomu z wyróżnieniem w roku 2014, Tra Mi otrzymała stypendium i została studentką prestiżowego Konserwatorium Moskiewskiego w klasach uznanych profesorów: Yuri Slesareva, Tigrana Alikhanova, Iriny Krillowej, Vacheslava Gryaznova i Marii Dubrovkiny.

Tra Mi występowała w takich salach jak: Moscow International Performing Arts Center Chamber Hall, Moscow Bolshoi Theatre, Beethoven Hall, Hanoi Opera House oraz regularnie w Małej Sali i Rachmaninov and Myaskovsky Halls Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czjkowskiego. Tra Mi jest aktywna jako solistka i kameralistka.

Yuliya Yermalayeva, Białoruś


Yuliya Yermalayeva urodziła się w Mińsku na Białorusi.

W latach 2002-2012 była studentką Białoruskiego gimnazjum i liceum.

Od roku 2012 Yuliya rozpoczęła studia na Białoruskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie profesor Natalli Tashchyliny.

Podczas swej muzycznej kariery została laureatką wielu konkursów i festiwali:

W październiku 2015 – uczestniczka w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W sierpniu 2015 – zdobywczyni Grand Prix w XV International Piano Competition «Muzyka bez granic» w kategorii koncertu z orkiestrą kameralną w Druszkiennikach na Litwie.

W listopadzie 2014 – II nagroda w XLI "DR. LUIS SIGALL" International Musical Competition w Vina del Mar (Chile), w lutym 2013 – laureatka w 3 kategoriach: X: Liszt (pierwsza nagroda za interpretację Liszta), Y: Debussy/Fauré/Rachmaninoff (2 nagroda) i Z: Chopin (nagroda miasta Brest za najlepsze wykonanie Chopina ) w XVIII Chopin Piano Competition w Brest (Francja),

W maju 2013 – pierwsza nagroda w Russian Conservatory Alexandre SCRIABINE XIII Piano Competition w Paryżu.

Ponadto:
- w 2003 – 2 nagroda w International "Music of Hope" competition (Gomel, Białoruś)
- w 2004 – 1 nagroda w International German and Austrian music competition for young pianists "Klaviermusik" w Wilnie, Litwa
- w maju 2005 – 3 nagroda w XIII International piano competition of Chopin for children and youth w Szafarnii.
- w 2006 – finalistka i nagroda specjalna w International Piano Competition for Young Musicians (Enschede, Holandia)
- w marcu 2007 – 1 nagroda w XII International children's competition of piano duets «Brat i siostra» dedykowany L.Brook w St.-Petersburgu, Rosja.
- w lipcu 2007 Grand Prix (100 of 100 punktów) w kategorii solo oraz 1 nagroda w kategorii duetów fortepianowych w 5th International music competition "Citta di Padova", Padwa, Włochy
- w lutym 2008– 2 nagroda w VII International Competition of Young Pianists w Antoninie dedykowanym Fryderykowi Chopinowi.
- półfinalistka w International Piano Competition ( Moskwa, Rosja)
- w listopadzie 2008 – 1 nagroda w IV Open piano competition of Fryderyk Chopin w Grodnie.
- w lutym 2010 – 2 nagroda i nagroda specjalna EMCY w VIII International Competition of Young Pianists dedykowanym Fryderykowi Chopinowi 2010 in Narvie (Estonia);
- w lutym 2010– 1 nagroda w International Fryderyk Chopin Piano Competition for Children and Young People 2010 w Antoninie.
- w październiku 2010 – finalistka w International Piano Competition for Young Musicians 2010 w Enschede (Holandia)
- w sierpniu 2012 – wyróżnienie w International Competition for Young Pianists w Ettlingen (Niemcy)
- w maju 2007 Yuliya wzięła udział w International Vladimir Spivakov's Festival "Moscow meets friends" w Moskwie.

Rokrocznie Yuliya koncertuje z orkiestrami.

Wielokrotnie występowała z Białoruską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz z Białoruską Narodową Orkiestrą Kameralną.

W 2004 wystąpiła z międzynarodowym festiwalu w Kownie razem z Kaunas Chamber pod dyrekcją Paula Bermana.

W listopadzie 2009, Yuliya wystąpiła z Białoruską Narodową Orkiestrą Radia i Telewizji pod batutą Czesława Grabowskiego.

W 2012, z tą samą orkiestrą pod batutą Bernharda Wünscha dokonała nagrania 5 koncertu Ludwiga van Beethovena, a w październiku 2015, nagrania koncertu e-moll Fryderyka Chopina pod batutą Yuri Karavaeva.

Yuliya wystąpiła również z recitalami solowymi:

W czerwcu 2013 recital w sali koncertowej Białoruskiej Narodowej Filharmonii.

W sierpniu 2013 Yuliya wykonała 3 recitale "Le chant de la rive" w Carantec i "Cycle Musical de la Chapelle de Kersaint-Landunvez" w Bretanii (Francja). W czerwcu 2014 - recital w sali koncertowej Białoruskiej Akademi Muzycznej.

W Lipcu 2014 – wystąpiła z recitalem w festiwalu muzycznym "Lundis musicaux" w "La Chapelle de Rocamadour" w Camaret-sur-Mer (Francja).

W październiku 2015 jako uczestnik Konkursu Chopinowskiego wystąpiła w Pałacu w Łochowie i w muzeum romantyzmu w Opinogórze.

W roku 2015 wystąpiła z recitalem w Akademii Muzycznej w Tallinnie ( Estonia).

"Gwiazda Wieczoru" - Shoko Kusuhara, Japonia

Shoko Kusuhara urodziła się w Chiba, Japonia.

Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie fortepianem i w wieku 4 lat rozpoczęła swoją edukację muzyczną.

Już w młodym wieku zdobyła uznanie, będąc laureatką konkursów pianistycznych w Japonii.

Po studiach pianistycznych na Toho Gakuen School of Music pod kierunkiem prof. Hidemitsu Hayashi kontynuowała studia w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej i prof. Marii Wiłkomirskiej na Uniwersytecie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jej pobyt w Polsce nałożył się z trudnymi czasami w historii kraju: powstanie Solidarności, strajki, protesty i problemy z dostępem do żywności. To na zawsze pozostało w pamięci pianistki i tylko umocniło jej przywiązanie do naszego kraju.

W 1989 roku Shoko Kusuhara otrzymała pierwsza nagrodę podczas Bela Siki Piano Competition w Sydney, co zapewniło jej wiele występów, np. koncerty w Australii.

Pianistka jest regularnie zapraszana do niedzielnych koncertów w Żelazowej Woli i w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Od roku 1997, bierze udział nieprzerwanie w festiwalu „Lato z Chopinem" w Busku Zdroju.

W 2000 roku wystąpiła jako solistka z Bamberger Symphoniker & United Orchestra w koncercie otwierającym nowe tysiąclecie oraz z New Philharmonic Orchestra Tokyo.

W latach 2006-2010, była zapraszana jako pianistka i wykładowca podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Nałęczowie.

Występowała również w Gdańsku, Kazimierzu Dolnym oraz podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i w innych miastach.

Jej wykonanie Mazurków Chopina było transmitowane przez Radio Gdańsk.

Od roku 2015 odbywa koncerty razem z Tamarą Granat jako „Duo Granat" zarówno w Polsce, jak w Japonii.

Shoko Kusuhara prezentuje wiele kursów mistrzowskich i wykładów na temat Chopina i innych polskich kompozytorów, szczególnie w kontekście polskich tańców.

Jest uznawana jako pianistka, która rozumie istotę muzyki polskiej.

Shoko Kusuhara jest również jurorem w Chopin International Chopin Piano Competition in Asia i innych wielu konkursów w Japonii.

Jest również wykładowczynią fortepianu w Toho Gakuen School of Music.

Najnowsze jej CD z walcami Chopina wydane w 2016 przyniosło wiele pochlebnych recenzji.

Wybrano m.in. płytę na listę zarekomendowanych nagrań przez Dziennik Yomiuri motywując: „Niełatwo zachwycić publiczność walcami Chopina, ponieważ są powszechnie znane.

Kreacja jednak Shoko Kusuhary, która studiowała w Polsce, posiada niezaprzeczalną i przekonującą siłę oraz czar swowodnej narracji – zalety rzadko spotykane u japońskich pianistów".

*KLIKNIJ W LINK*

https://www.facebook.com/sagaura/

http://www.chopinfestival.pl/

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności