KLASYKA DLA ZAKOCHANYCH

Dodane przez Tadeusz Ura, 18 luty 2017

W dniu 17 lutego 2017 o godz. 19.00 w  sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się KLASYKA DLA ZAKOCHANYCH w wykonaniu: ARTUR JAROŃ fortepian,

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚJACEK ROGALA dyrygent, L. van BEETHOVEN III Koncert fortepianowy c-moll op. 37, S. PROKOFIEW II Suita z baletu Romeo i Julia op. 64

Dla zakochanych, w dniu ich święta, przygotowano tym razem coś ze świata klasyki.

Dwa utwory, ale jakie!

III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena.

Pod względem zamierzonego efektu duchowego – koncertów należy do najwybitniejszych.

„Tajemniczy, przepełniony liryką, nie wolny od melancholii” – jak napisał w komentarzu znakomity Kacper Miklaszewski – potrafi zauroczyć słuchaczy.

II Suita z baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa jest jednym z najbardziej znanych i lubianych przez publiczność filharmoniczną dzieł tego kompozytora, a jej związek ze współczesnym Świętem Zakochanych jest prawie oczywisty.

Prawie, bo niektórzy mogliby mieć zastrzeżenia do końcowej części.

Cóż, to Szekspir!

Choć w pierwszej wersji Prokofiew zmienił zakończenie na bardziej optymistyczne – zgodnie z ogólnymi założeniami ówczesnej (stalinowskiej) polityki kulturalnej – to później powrócił do oryginału pod wpływem sugestii tej samej władzy, która nie wiadomo z jakiego powodu nagle zmieniła zdanie.

Przy fortepianie zasiadł Artur Jaroń, którego naszym melomanom nie musimy rekomendować.

Już dawno zapracował na własną popularność.

Koncert poprowadził  – Jacek Rogala.

Muzyczne spotkanie zatem było niemal rodzinne, ale że muzyka dostarczyła emocji – tego jesteśmy pewni!

ARTUR JAROŃ

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu Ireny Sijałowej-Vogel, następnie studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie Anatolija Kardaszowa.

Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga.

Prowadzi działalność artystyczną jako solista i kameralista.

Występował z większością polskich orkiestr na czele z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie.

Koncertował w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie.

Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, jak: Jerzy Maksymiuk, Jerzy Salwarowski, Marek Pijarowski, Agnieszka Duczmal, Tadeusz Wojciechowski.

Jako kameralista koncertował m.in. z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Gwendolyn Bradley, Stefanią Toczyską.

Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec-Witek, z którą występował we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Szwecji, Włoszech, Austrii i USA.

W 2005 wystąpili wspólnie z recitalem w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej.

Ma w swym dorobku pięć płyt z muzyką solową i kameralną.

Wśród dokonanych przez artystę nagrań znajduje się wyjątkowy rarytas – rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna - Bartholdy’ego.

Jest dyrektorem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną „Salon Muzyki Kameralnej” w Kielcach.

Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał szereg prestiżowych nagród.

Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie.

 JACEK ROGALA

Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

 

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności