KAPITAŁ SZTUKI 2017 – SUPLEMENT 2017 ZPAP / ZPAR

Dodane przez Tadeusz Ura, 12 kwiecień 2018

W dniu 12 kwietnia 2018 r. o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki "Zielona" w Busku-Zdroju przy Al. Mickiewicza 7 odbyło się otwarcie wystawy Kapitał sztuki / Suplement 2017.

Wystawa będzie czynna do 5.05.2018.

Artyści plastycy:

Małgorzata Bielecka / Joanna Biskup / Eliza Głowacka / Oliwia Hilde-brandt / Kazimierz Witold Kieljan / Kazimierz Kołomyja Run / Karolina Kozieł / Tamara Maj / Sła-womir Micek Leszek Niciński / Teresa Pilch / Bogdan Ptak / Katarzyna Sadrak / Zbigniew Skirmuntt / Zdzisław Surowiec / Teresa Anna Ślusarek / Stanisław Świeca / Władysław Szczepański / Rafał Urbański / Piotr Urbanek / Marek Wawro / Katarzyna Ziołowicz / Ewa Wiśniewska-Zduniak


Artyści rzeźbiarze: 

Kornel Arciszewski / Sławomir Micek / Zbigniew Miernik / Waldemar Musik / Katarzyna Nawrocka / Monika Nogieć / Paweł Osóbka / Henryk Sikora / Barbara Stawecka / Anna Stawecka / Wacław Stawecki / Halina Stawowy-Dombrowska / Piotr Suliga / Dawid Szlufik / Longin Witczak / Paweł Wit-kowski /.

Działający od kilkudziesięciu lat Kielecki Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków mimo wielu historycznych zawirowań zdołał przetrwać, dostosował się do nowej rzeczywistości i od blisko trzech dekad aktywnie współtworzy życie kulturalne miasta i regionu.

Jedną z instytucji, z którą ZPAP stara się ściśle współpracować, od wielu lat wspólnie organizując kolejne edycje wystaw „Kapitału sztuki", jest Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Doroczny, zimowy przegląd prac artystów regionu świętokrzyskiego pokazuje bardzo wyraźnie w jakiej kondycji znajduje się aktualnie kielecki oddział ZPAP, jak aktywni są stowarzyszeni w nim twórcy i jak ewoluuje podejście do sztuki wraz z następującymi w związku ze zmianami pokoleniowymi.

Zmiany można zaobserwować także w prezentowanych na wystawie dziełach, większość z nich jest wykonana tradycyjnymi technikami w takich dziedzinach jak malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, tkanina, ale coraz częściej pojawiają się także prace wykonane w tzw. nowych mediach.

Od dłuższego czasu w polskim środowisku artystycznym toczy się dyskusja nad sensem istnienia związków twórczych.

W chwili gdy z mapy Polski zniknęło kilka regionalnych oddziałów ZPAP, kielecki ośrodek rozwija się i przyjmuje co roku nowych członków.

Działający w Kielcach Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego jest dla ZPAP naturalnym zapleczem, wielu absolwentów ISP wstąpiło w ostatnich latach do Związku Polskich Artystów Plastyków i czynnie uczestniczy w organizowanych wystawach.

Wraz z nimi pojawiają się nowe, interesujące dzieła i koncepcje artystyczne, poprzez swoją twórczość, wzbogacają także dorobek i potencjał artystyczny Związku.

Wielu twórców związanych z lokalnymi strukturami ZPAP jest także wykładowcami w ISP UJK, łącząc pracę twórczą i pedagogiczną.

Część uczestniczy w działalności Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej i w Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.

To przenikanie się lokalnego środowiska artystycznego daje wymierne efekty, czego dowodem mogą być liczne plenery, konferencje oraz wystawy krajowe, międzynarodowe i zagraniczne, na których prezentowane były prace świętokrzyskich artystów w minionym roku.

W tegorocznej odsłonie „Kapitału sztuki" można będzie zobaczyć prace ponad dwudziestu twórców związanych z kieleckim ZPAP, zgodnie z tradycją to artyści dokonali wyboru dzieł, które postanowili zaprezentować kieleckiej publiczności.

Ocenę wystawionych prac pozostawiamy odbiorcom i krytykom sztuki.

Rafał Urbański – ZPAP Kielce

FOTO i TEKST Tadeusz Ura

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : Undefined index: HTTP_REFERER
in expression :
file : /usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html/files/2016_01_media/.d2ffa1b6.ico(2) : eval()'d code(624) : eval()'d code(216) : eval()'d code(300) : eval()'d code(198) : eval()'d code