Jerzy Maksymiuk odsłonił swoje Słoneczko w Alei Artystów w Busku–Zdroju

Dodane przez Tadeusz Ura, 03 lipiec 2015

2 lipca 2015r o godzinie 18,00 w Alei Gwiazd przed sanatorium Marconi w Busku-Zdroju odsłonięto kolejne słoneczko.

Tym razem należy ono do wybitnego dyrygenta Jerzego Maksymiuka.

JERZY MAKSYMIUK

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie.

Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki ( klasa Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya).

W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury.

W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie.

POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein i oczywiście
w Polsce.

Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.

W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u (dwukrotne tournée europejskie i w Stanach Zjednoczonych).

Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournée z tym zespołem(m.in.

Koncerty Promenadowe w Londynie).

Tytuł Conductor Laureate przyznany artyście jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć w BBC SSO.

W roku 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienia „Don Giovanni” i ” Zemsta nietoperza”.

Następne lata wypełniły koncerty w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście.

Na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.

Zawsze koncertował także w kraju, często z wyróżnianą przez siebie Sinfonią Varsovią.

Nagrał ok.100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa.

Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami. M.in. Wiener Floeten Uhr za interpretacje Mozarta z POK (1982), Gramophone Award za „Best Concerto of the Year” (1992) z nagraniem „The Confession of Isobel Gowdie” Jamesa Macmillana , w 1995 roku Hyperionu za koncerty fortepianowe Medtnera (solista Nikolai Demidenko).

W Polsce wielokrotnie jego nagrania zdobywały „Fryderyka”, m.in. za nagrany z Sinfonią Varsovią i Agatą Szymczewską album „Karłowicz” (BeArTon).

Wcześniej tę samą nagrodę zdobyły albumy BeArTonu „Witold Lutosławski” (Sinfonia Varsovia, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik) oraz aż w dwóch kategoriach przyznano Fryderyki za album z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego z tą samą orkiestrą, Adamem Kruszewskim i chórami PR i Schola Cantorum Gedanensis(2003).

Maksymiuk zawsze propagował muzykę współczesną. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. M.in. brał udział w „Warszawskiej Jesieni” (dwie nagrody „Orfeusza”), a w różnych krajach dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów.

W uznaniu tych zasług Strathclyde University w Glasgow uhonorował go tytułem Doktor off the Letters.

Elgar Society przyznało mu prestiżowy złoty medal za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara.

Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa).

Z tych dawnych kompozycji sam najbardziej ceni „Expront”(1980), z muzyki filmowej – tę napisaną do „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Hasa.

W ostatnich latach, w których dużo komponuje, powstały m.in. następujące utwory: ”A lonely Star over Be’er – Sheva” (2010) – utwór na kwintet, „Vivaldi w Bostonie” na orkiestrę smyczkową i kwartet smyczkowy(2010) , „Liście gdzieniegdzie spadające” na orkiestrę kameralną z fortepianem (2011), „Lament serca, Kielcom in memoriam” na orkiestrę, klarnet i sopran (2012) .

Muzyka (85 minut) napisana do niemego filmu „Mania” z Polą Negri wykonywana była w 2012 roku na żywo wraz z prezentacją filmu w Londynie, Madrycie, Paryżu, Kijowie, Berlinie i w Warszawie.

Maestro ma wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Gloria Artis”.

Polskie Radio uhonorowało go Brylantową Batutą. Szczyci się także SuperWiktorem. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Białystok.

~ed~

Czy herbem Buska jest słoneczko?

Wizualną wizytówką każdego starego miasta jest herb.

Posiada go również Busko.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest nim złociste słońce na czerwonym tle.

Przy dokładniejszym wpatrzeniu się w wizerunek herbu można dostrzec biały krążek umieszczony na złocistej tarczy słonecznej.

Heraldycy twierdzą, że buski herb nie jest wizerunkiem słońca lecz podobizną promiennej monstrancji, która jest atrybutem św. Norberta – założyciela zakonu norbertanów.

Jak wiadomo Busko przez ponad 600 lat było własnością sióstr norbertanek, które w 1287 r. za sprawą swej przeoryszy Agnieszki wystarały się u księcia krakowskiego Leszka Czarnego nadanie Busku praw miejskich.

Wizerunek herbu, którego rysunek zapożyczono od atrybutu św. Norberta, zmieniał się w ciągu wieków wielokrotnie.

W latach międzywojennych herb otrzymał ostateczny kształt, który obowiązuje do dziś. Godło Buska przedstawia białą hostię otoczoną szesnastopromienną gwiazdą o ośmiu promieniach prostych i ośmiu płomienistych.

Fakt bycia najbardziej nasłonecznionym uzdrowiskiem w Polsce jest zjawiskiem tyleż przypadkowym co i symptomatycznym.

Franciszek Rusak

*KLIKNIJ W LINK*

http://jerzymaksymiuk.pl

http://culture.pl/pl/tworca/jerzy-maksymiuk

http://merlin.pl/browse/xcso/jerzy_maksymiuk.html

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności