Gala Buskowianin Roku 2017

Dodane przez Tadeusz Ura, 25 marzec 2018

W dniu 24 marca 2018 r. o godzinie 17.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbyła się 11 uroczysta Gala z okazji przyznania tytułu "Buskowianina Roku 2017" i wręczenie statuetki "Siewcy". 

Laureata tytułu „Buskowianin Roku" wyłoniono na podstawie największej liczby oddanych głosów przez członków kapituły.

Kapituła ma prawo przyznać dodatkowo maksymalnie dwa wyróżnienia.

Tytuł „Buskowianin Roku" jest wyrazem najwyższego uznania dla osób działających na rzecz społeczności lokalnej Gminy Busko-Zdrój.

Celem nagrody jest propagowanie i nagradzanie pozytywnych postaw na rzecz społeczności gminnej.

Organizatorem plebiscytu jest burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój.

W części artystycznej wystąpił koncert Magdy Navarrete "Warszawski Lutosławski". 

Potem były gratulacje, kwiaty, a sobotnią imprezę zakończył bankiet w klubie muzycznym Stradivarius.

SYLWETKI KANDYDATÓW DO TYTUŁU „BUSKOWIANIN ROKU 2017”

  1. Dariusz Florek i Krzysztof Florek, Gospodarstwo Ogrodnicze „Florek” s.c.,
    zam. Służów

Nominowani za działalność na rzecz promocji lokalnych tradycji ogrodniczych oraz oddziaływanie na lokalną społeczność poprzez dobre praktyki z zakresu gospodarowania na niewielkim areale.

Dariusz i Krzysztof Florek są właścicielami prowadzonego od 4 pokoleń Gospodarstwa Ogrodniczego „Florek” s.c.

Specjalizuje się ono w uprawie pomidora i ogórka, które cieszą się na rynku lokalnym znakomitą renomą, ze względu na smak, zapach oraz prozdrowotne walory produktów.

W ubiegłym roku za swoją działalność zdobyli tytuł Rolnik-Farmer Roku 2017 w dziedzinie Ogrodnictwo, o który musieli powalczyć z ponad 300 gospodarstwami z całej Polski.

W uzasadnieniu werdyktu podkreślano nowoczesne prowadzenie produkcji szklarniowej przy jednoczesnej dbałości o ochronę środowiska i wysoką jakość produktu finalnego.

Warto wspomnieć, że od ponad 20 lat ich pomidory zapylają trzmiele, podczas gdy standardowo stosuje się mniej pracochłonne metody chemiczne.

Pomimo ogromu pracy, jaką trzeba w ten proces włożyć zapylone naturalnie owoce są lepiej wypełnione, posiadają nasiona i są znacznie smaczniejsze.

Oprócz tego producenci wprowadzają taką technologię pielęgnacji roślin i zabiegi agrotechniczne oraz sterują klimatem szklarni aby nie dopuścić do stworzenia warunków do rozwoju chorób.

W 2015 r. pomidorom Florek z oferty Gospodarstwa Ogrodniczego s.c. Dariusz Florek, Krzysztof Florek otrzymały certyfikat jakości oraz tytuł „Top Produkt” Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” a jak wiadomo miano to jest zarezerwowane dla żywności najwyższej jakości.

2.    Kapela „Buskowianie” imienia Mariana Bieńka – powstała w 1978 r.

Nominowana za kultywowanie rodzimych tradycji oraz promocję gminy Busko-Zdrój.

Kapela ludowa "Buskowianie" powstała przy Buskiej Spółdzielni "Społem" PSS, z inicjatywy akordeonisty Mariana Bieńka. Koncertuje od 40 lat upowszechniając rodzime tradycje i kulturowe dziedzictwo.

W jej repertuarze prezentowane są melodie ludowe regionu świętokrzyskiego, Ponidzia, a także oberki, polki, krakowiaki i walczyki.

Większość muzyków grających w kapeli występuje w niej od początku działalności.

W czasie swojej wieloletniej aktywności kapela dała przeszło tysiąc koncertów występując na przeglądach, festiwalach w kraju i za granicą, a także reprezentując Busko-Zdrój podczas uroczystości okolicznościowych, zwłaszcza o ludowym charakterze, jak np. dożynki.

Na swoim koncie ma liczne wyróżnienia, a jednym z najcenniejszych jest nagroda Grand Prix im. Piotra Gana zdobyta podczas Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem.

Niezwykle cenne są nagrody przyznane przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, wśród nich Świętokrzyska Nagroda Kultury.

Kapela zdobyła pierwsze miejsca w ogólnopolskich konkursach muzyki ludowej w Nowym Sączu, Olsztynie, Łodzi i w Częstochowie.

Kilkanaście razy koncertowała w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Kielcach oraz cyklicznie koncertuje dla przyjeżdżających do Buska – Zdroju kuracjuszy.

W 2014 r zespół został zauważony na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów w Warszawie zajmując  III miejsce w kategorii „Instrumentaliści - Zespoły”.

Z inicjatywy Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w 2014 r, kapela została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej".

Jako wieloletni uczestnik i gospodarz Kapela otrzymała przywilej corocznego otwierania Buskich Spotkań z Folklorem.

3.   Bogusława Majcherczak ur. 8 czerwca 1955 r. w Pińczowie

Nominowana za zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących, altruistyczną postawę i bezinteresowne wsparcie oraz pracę na rzecz dobra publicznego.

Drogę zawodową p. Bogusława rozpoczęła od pracy nauczyciela w Liceum Ekonomicznym w Busku-Zdroju, została opiekunem szkolnego koła Związku Młodzieży Wiejskiej, a z czasem przewodniczącą Zarządu Miejsko - Gminnego ZMW w Busku-Zdroju, wiceprzewodniczącą Zarządu Wojewódzkiego ZMW oraz członkiem Zarządu Krajowego ZMW w Warszawie.

Była radną Rady Miasta i Gminy oraz radną i przewodniczącą Rady Powiatu w Busku-Zdroju.

W 2003 r. założyła Stowarzyszenie „Pokolenia”, które organizuje wyjazdy autokarowe dla członków koła i jego sympatyków.

W latach 2004-2010 p. Bogusława organizowała wyjazdy kobiet z powiatu buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego do Centrum Onkologii w Kielcach na badania mammograficzne, z których skorzystało ok. 5500 kobiet.

Przez blisko 2 lata przewodniczyła akcji „Mam haka na raka” propagującej ideę badań profilaktycznych.

Jest inicjatorką Buskiego Marszu Różowej Wstążeczki, który ma na celu zachęcić kobiety do badań z zakresu mammografii i cytologii.

W ubiegłorocznym VI marszu uczestniczyło ponad 200 kobiet.

Pani Bogusława przewodniczy Stowarzyszeniu „Razem Dzieciom”, którego członkowie organizują dobroczynne bale, a dochód z nich przeznaczony jest na wypoczynek letni i zimowy dla dzieci.

Do tej pory z wyjazdów skorzystało 1 076 dzieci.

Stowarzyszenie realizuje projekt „Poznaj swój kraj” w ramach którego organizuje wyjazdy pokoleniowe „od wnuczka do dziadka”.

W ubiegłym roku wzięło w nich udział 321 osób, a łącznie od 2013 r. 838 osób.

Rok 2017 był dla p. Bogusławy Majcherczak szczególnie intensywny.

Fundacja której przewodniczy uruchomiła dodatkowo program stypendialny dla dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej artystycznie i sportowo, w ramach którego przyznano 11 stypendiów.

Kandydatka do tytułu „Buskowianin Roku” organizuje również zbiórki darów, które przekazywane są na Ukrainę do parafii Przemyślany i do miasta Żółkiew, a także zbiórkę mebli i przedmiotów domowego użytku dla rodzin potrzebujących.

Wspaniałym projektem realizowanym od ubiegłego roku są również „Rowerki marzeń”.

Sfinansowano 8 rowerków trójkołowych dla niepełnosprawnych dzieci.

Najnowszym projektem Stowarzyszenia jest „Adopcja dzieci” realizowana przy współpracy z Fundacją Kasisi Szymona Hołowni.

Stowarzyszenie „Razem Dzieciom” zaadoptowało trójkę dzieci z Zambii.

Pani Bogusława działa głównie na rzecz kobiet i dzieci.

Sama jest matką i babcią, stąd wie jak ważną rolę do spełnienia mają kobiety i jak wiele spoczywa na nich obowiązków i wyzwań.

Za działalność społeczną otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, odznaczenie „Za zasługi dla Kielecczyzny” oraz Stalowy Goździk przyznany za pomoc na rzecz kobiet.

*KLIKNIJ W LINK*

Bogusława Majcherczak: Buskowianin Roku 2017:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=83&v=z_dsXeVvSbo

Dariusz i Krzysztof Florek:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=7Bhb3BtWrEE  

Kapela „Buskowianie" imienia Mariana Bieńka:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=jvT-VOZ3bFk 

Buskowianin Roku 2017. Relacja z koncertu:

https://www.youtube.com/watch?v=-kkizyiJAyw&t=10s

 

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

Array
(
)

Tag error : <ion: >

PHP error : ini_set(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev)
in expression :
file : /usr/home/realnetpl/domains/tmb.busko.pl/public_html/files/.thumbs/2017_02_24_diabetycy/.e86461b0.ico(2) : eval()'d code(624) : eval()'d code