'Busko piórem opisane. Busko sfotografowane

Dodane przez Tadeusz Ura, 05 wrzesień 2018

W dniu 7 września 2018 r. o godzinie 16:00 odbyła się prezentacja książki Busko-Zdrój.

Dzieje miasta w XIX i XX w., otwarte spotkanie autorskie z Dariuszem Kaliną w sali koncertowej w Sanatorium Marconi.

*******************************************

W dniu 9 września 2018r. o godz. 14:30 odbyły się warsztaty tłoczenia oleju w "Olejarni Zagłoby" .

Właściciel: Roszkowski Mariusz

Województwo: świętokrzyskie

Gmina: Busko Zdrój

Miejscowość: Mikułowice Nr. 336

Poczta: 28-100 Busko Zdrój

Telefon: 791632390Poczta elektroniczna: olejarniazagloby@gmail.com

Strona internetowa: https://www.facebook.com/olejarniazagloby/

Opis:

Olejarnia Zagłoby to mała, rodzinna manufaktura roślinnych olejów spożywczych, położona na malowniczym i pełnym uroku Ponidziu, w okolicach Buska-Zdroju.

Olejarnia powstała z połączenia dwóch pasji - do historii i do zdrowego odżywiania.

Rezultatem pierwszej są zbiory unikalnych, zabytkowych maszyn olejarskich wykorzystywanych ponad 100 lat temu do tłoczenia oleju na polskiej wsi.

Druga, to dzielenie się wiedzą oraz popularyzowanie wykorzystania w żywieniu wysokiej jakości naturalnych produktów żywnościowych wytwarzanych tradycyjnymi metodami w gospodarstwach.

Zapraszamy dzieci i dorosłych na zajęcia, w trakcie których nasi goście wcielają się w rolę czeladników i pod kierunkiem gospodarza wprawią maszyny w ruch i wytłoczą olej.

Wizyta w naszej zagrodzie będzie dobrym sposobem na poznanie tradycji olejarskich w dawnej Polsce.

A pokazy tłoczenia, połączone z degustacją naturalnych, nieoczyszczonych olejów, pozwolą poznać smak całej gamy wytwarzanych w olejarni olejów np. rydzowego, konopnego, lnianego, słonecznikowego, rzepakowego, z pestek dyni czy z czarnuszki i maku.

Chętnie podzielimy się z gośćmi rozległą wiedzą na temat wyjątkowych walorów zdrowotnych olejów oraz ich zastosowania w kuchni.

W trakcie wizyty, goście zobaczą również łan pola z uprawą roślin oleistych, spróbują własnych sił w koszeniu sierpem i kosą oraz wymłócą i przesieją na przetaku ziarna rzepaku czy lnianki.

Więcej informacji:

Olejarnia otrzymała w 2017 roku specjalne wyróżnienie za powrót do tradycyjnych metod wytwarzania żywności regionalnej tj. olejów tłoczonych tradycyjnymi metodami, na targach Agrotravel w Kielcach.

Tłoczony przez nas olej rydzowy otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie ,,Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" w 2017 roku.

Olejarnia Zagłoby należy także do Świętokrzyskiej Kuźni Smaków.

KLIKNIJ W LINK:

https://pl-pl.facebook.com/olejarniazagloby/

http://regionalne-produkty.pl/6_olejarnia-zaglobyhttps://echodnia.eu/olejarnia-zagloby-rodzinna-manufaktura-powstala-w-mikulowicach/ar/10473400

FOTO: Tadeusz Ura 

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności