80 rocznica bitwy pod Broniną

Dodane przez Tadeusz Ura, 07 wrzesień 2019

W dniu 7 września 2019 r o godz. 13.00 odbyła się Msza Święta w intencji Żołnierzy poległych w Bitwie pod Broniną, oraz mieszkańców Broniny.

Następnie od godziny 14.00 odbyła się uroczystość przy pomniku Bohaterów Września 1939. 

Po apelu poległych wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia osobom, które zaangażowane były w upamiętnienie wydarzeń września 1939 roku.

Mieszkańcy Broniny przy wsparciu samorządu Buska-Zdroju i powiatu buskiego od lat pamiętają o bohaterach jednej z najkrwawszych na ziemi świętokrzyskiej bitew, która rozegrała się pod Broniną 9 września 1939 roku.

22 Dywizja Piechoty Górskiej dowodzona przez pułkownika dyplomowanego Leopolda Engel - Ragusa stoczyła kilkunastogodzinny krwawy bój z Oddziałem Wydzielonym niemieckiego VII Korpusu.

Na placu boju legło około 200 żołnierzy 22 Dywizji Piechoty Górskiej,  w tym kilkunastu oficerów, wielu było rannych, ponad 1000 dostało się do niewoli.

Straty niemieckie wynosiły co najmniej 200 poległych i kilkuset rannych.

Sobotnie uroczystości zakończył piknik rodzinny, a w niedzielę sołtys i Rada Sołecka Broniny zapraszają o godzinie 11 na zlot pojazdów zabytkowych.

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności